Patateste yumru gelişim sürecine bağlı olarak bitki hormonlarının polifenol oksidaz enzimi ve enzimatik kararma üzerine etkileri
  1. Tez No: 356560
  2. Yazar: İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada,serada yetiştirilmiş îsola ve Cosima patates çeşitlerinin yapraklarına püskürtülen IAA,GA,BA ve ET nin,yum¬rularda gelişim süreci içerisinde,enzimatik kararma ile ilgili olarak PFO aktivitesi,fenolik madde ve askorbik asit miktarı ile PFO izoenzimleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır.En¬zimatik kararma derece si,PFO aktivitesi ve fenolik madde mik¬tarı spektrofotometrik,askorbik asit miktarı ise florimetrik yöntemle saptanmiştır.Polifenol oksidaz izoenzimleri,poliak- rilamid slab jel elektroforezi yöntemiyle belirlenmiştir. Uygulanan IAA,PFO aktivitesini artırmasına rağmen enzima-tik kararmada önemli bir değişiklik yapmamış ve fenolik madde ile askorbik asit miktarını önemli derecede etkilememiştir. G-i- berellik asit,enzimatik kararmayı ve PFO aktivitesi ile feno¬lik madde miktarını .artırmış,askorbik asit miktarını ise a- zaltmıştır.Benziladenin,GA nm tersine,enzimatik kararmayı ve PFO aktivitesi ile fenolik madde miktarını azaltmış,bununla birlikte askorbik asit miktarını artırmıştır.Etefon,enzimatik kararmayı ve fenolik madde miktarını artırmakla birlikte PFO aktivitesi ile askorbik asit miktarını etkilememiştir.Polife- nol oksidaz izoenzimleri,uygulanan hormonlarla değişikliğe uğramışlardır. Yumru gelişimi süresince enzimatik kararma ve PFO aktivi-tesi ile fenolik madde miktarında azalma,fakat askorbik asit miktarında artış olduğu belirlenmiştir.Bu sonucun ışığında, enzimatik kararma ile ilgili faktörler arasındaki ilişkiler araştırılmış ve sonuÇ olarak enzimatik kararma ile PFO aktivitesi ve fenolik madde miktarı arasında pozitif,buna karşın enzimatik kararma ile askorbik asit miktarı arasında negatif bir ilişki saptanmıştır.Ayrıca,îsola Çeşitinin Cosimadan daha düşük enzimatik kararmaya sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the developing potato tubers,the effects of indoleacetic acid (IAA) ,giberellic acid (dA)9benzyladenine (BA) and ethep- hori (BT) on enzymatic browning were investigated with respect to polyphenol oxidase (PPO) activity,phenolic content,ascor¬bic acid content and PPO isoenzymes. Isola and Cosima potato cultivars were grown in a green-house and the phytohormones were applied to the leaves of the plants by spraying.The degree of enzymatic browning,PPO acti-vity and phenolic content were determined by spectrophotomet- ric methods.Ascorbic acid content was measured by the fluori- metric method.Polyphenol oxidase isoenzymes were seperated by the polyacrylamide slab gel electrophoresis. The applied IAA,didn't change enzymatic browning,pheno¬lic and aacorbic acid content,but increased PPO activity. Gib&rellic acid-increased enzymatic browning,PPO activity and phenolic content,whereas decreased ascorbic acid content.In contrast to GA,benzyladenine decreased enzymatic browning, PPO activity and phenolic content,however,it increased as-corbic acid content.Sthephon didn't effect on PPO activity and ascorbic acid content,however,increased enzymatic brown¬ing and phenolic content.The PPO isoenzymes were changed by the phytohormone treatments. The enzymatic browning,PPO activity and phenolic content were decreased,but ascorbic acid content was increased,during the tuber development.In the light of this result,the rela-tionships between enzymatic browning and the related factors were investigated.As a re suit,we found that the enzymatic brown¬ing was positively correlated with the PPO activity and pheno¬lic content»whereas negatively correlated with the ascorbic acid cont©nt,on the other hand,Isola cultivar has lower en¬zymatic browning than Cosima.