Bazı introdüksiyon patates populasyonlarında; verim ve verimle ilgili ögeler arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 758
  2. Yazar: SEFAİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BİRKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
VII _ ÖZ22 Bu çalışmada, Kuzey Amerika ve Kanada 'dan getirtilen 11 patates populasyonu materyal olarak kul anıl dı. Bu populaayonl arda,, verim ve verimle ilgili öğeler arasfdaki korelasyon katsayıları bulunmuştur. Sonuçta; 1) Çeşitlerde verimi etkileyen özellikler belir lenmiştir. 2) Sıaplot ve Beşikçio*lu Tarım ürünleri A.Ş. için Shepody çeşiti, Ege Bölgesi için de Yukon Gold çeşiti önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
-21- VIII - SUMMARY In this study, the eleven potato varieties obtained from North America and Canada were used as genetic material. The simple correlation coefficients between yield and other traits related to yield were calculated in these potato populations. In conclusion the following Statements could be made based on the correlation coefficients: 1) The traits affecting the yield were determined Such as tuber number and tuber weight. 2) Based on the yield performance Shepody could be proposed for the production in general and Yukon Gold could proposed for the production in the Aegean Region.