Patates tarımında pir öldürmenin mekanizasyon olanakları üzerinde bir araştırma
A research on the mechanization of the vine killing in the potato production
- Tez No: 356565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Erzurum Ovası'ndaki patates tarımında pir öldürme çalış¬malarının mekanize edilmesine yöneliktir. Çalışmada Orak, Tırpan, Çayır Biçme Makinası, Freze, İlaç, Freçe+İlaç, Susuz Bırakma ve Yakma olmak üzere 8 ayrı mekanizasyon aşaması ele alınıp incelenmiştir. Böylece, çeşitli mekanizasyon aşamalarında kullanılan pir -öldürme materyallerinin yöre şartlarına uygunluk¬ları ortaya konmaya çalışılmıştır. f Araştırma, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yayım ve Araştırma Merkezi'ne ait 6 numaralı kuyu alanında, Erzurum Ovası'nı temsil edebilecek özelliklere sahip tınlı karakterdeki topraklarda, 1984 ve 1985 yıl¬larında yürütülmüştür. Ele alınan mekanizasyon aşamalarında; Orakla pir öldürme aşamasında açık ağızlı orak, Tırpanla pir öldürme aşamasında 80 numaralı tırpan, Çayır Biçme Makinasıyla pir Öldürme aşamasında parmaklı tip çayır biçme makinası, Frezeyle pir öldürme aşamasında Hollanda frezesi, İlaçla pir öldürme aşamasın¬da tarla pülverizatörü ve pir öldürücü ılaç(Gramoxone), Freze+İlaçla pir öl¬dürme aşamasında Hollanda frezesiyle birlikte tarla pülverizatörü ve pir Öldü¬rücü ilaç, Yakarak pir Öldürme aşamasında hububat sapı kullanılmıştır. Adıgeçen alet ve makinalarla düzenlenen farklı mekanizasyon aşamaları; yumru verimi, yumru büyüklükleri, yumru depo dayanıklılığı, yumru kuru madde miktarı, çalışma zamanları, işgücü ihtiyacı ve giderler yönünden incelenmiş ve elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: 1.Denemede ele alınan farklı mekanizasyon aşamaları, patates yumru verimi, yumru büyüklüğü, yumru depo dayanıklılığı ve yumru kuru madde oranın¬da önemli farklılıklar meydana getirmemiştir. 2.Denemeye alınan çeşitli alet ve makinalarla 1 ha büyüklüğündeki standart bir parsel için hesaplanan toplam çalışma zamanları orak, tırpan, çayır biçme makinası, Hollanda frezesi ve tarla pülverizatörü için sırasıyla 106.55 İÇh, 41.66 İÇh, 5.90 ÎÇh-5.90 TÇh, 4.59 ÎÇh-3.01 TÇh, 2.52 İÇh-1.92 TÇh bulunmuştur. Aynı şekilde, zamandan yararlanma katsayıları çayır biçme makinası, Hollanda frezesi ve târla pülverizatörü için sırasıyla 0.77, 0.66 ve 0.46 olmuştur. Denemelerde kullanılan makinalarm tarım iş başarıları da yine belirtilen sıraya göre, 0.1?, 0.33 ve O.52 ha/h bulunmuştur. 3.İşgücü ihtiyacı yönünden denemelerde ele alınan mekanizasyon aşama¬ları önemli derecede farklılık göstermiştir.İnsan işgücü ihtiyaçları, Orakla pir öldürmede en yüksek(106.55 İÇh/ha) olmuş ve bunu Yakarak(98.51 İÇh/ha), Tırpanla(41«66 İÇh/ha), Freze+îlaçla(7*ll İÇh/ha), Çayır Biçme Makinasıyla (5.90 İÇh/ha), Frezeyle(4.59 İÇh/ha) ve îlsçla(2„52 İÇh/ha) pir öldürme aşama¬ları izlemiştir. Traktör çalışma saati olarak işgücü ihtiyaçları Çayır Biçme Makinası ile pir Öldürme ve Freze+İlaçla pir öldürme aşamasında en yüksek(5.90-4.93 TÇh/ha), İlaçla pir öldürme ve Frezeyle- pir öldürme aşamasında en düşük (1,92-3.01 TÇh/ha) olmuştur. 4.Uygulanan mekanizasyon aşamaları için iş yapma giderleri Orakla, Tırpanla, Çayır Biçme Makinasıyla, Frezeyle, İlaçla, Freze+tlaçla, Yakarak pir öldürme aşamaları için sırasıyla 28 768,50, 11 248.20, 26 0^4.61, 60 168.43, 704.63, 79 643*06 ve 176 597.70 TL/ha olmuştur. Sonuç olarak araştırma yöresinde ele alman pir öldürme aşamalarının yumru verimine ve diğer yumru karakterlerine olan etkisi önemsizdir. Ancak, uygulanan mekanizasyon aşamaları arasında toplam iş yapma giderleri bakımın¬dan oldukça büyük farklılıklar vardır. Buna göre.,, insan işgücü ihtiyacını azaltarak, patates hasadının ilk donlara kalmadan yapılabilmesini sağlaması ve toplam giderlerinin az olması nedenleri ile İlaçla pir öldürme aşaması yöre İçin en uygun işlem olarak kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research includes the mechanization of vine killing studies at the potato production in Erzurum Plain. The eight different treatments of the mechanization were experienced in this study. In this way, the appropri¬ateness of the vine killing methods used in the different treatments of the mechanization were investigated from the point of view of the region condi¬tions. This research was conducted at the loam and watery farm soils in Erzurum Plain in 1984 and 1985. In the applied mechanization treatments, the sickle in sickling, the scythe in scything, the mower in mowing, the rotobeater in rotobeating, the sprayer and chemical vine killer in the chemical desiccation, the sprayer together with the rotobeater and chemical vine killer in rotobeating plus the chemical desiccation and the straw in burning were used. In the different treatments of the mechanization were investigated with regard to the tuber yield, the tuber sizes, the tuber storage durability, the dry matter ratio, times of the study, the requirement of the labor and costs. The results were summarized as follows: ' 1. The different treatments of the mechanization had no significant effect on the tuber yield, the tuber sizes, the tuber storage durability and the dry matter ratio. 2.Ey using the sickle, the scythe, the mower, the rotobeater and the sprayer, the times of the calculated total study being found for the standard plot in the size of one hectare were as follows: 106.55 Whf 41.66 Wh, 5.90 Wh-5.90 Th, 4.59 Wh-3.01 Th, 2.52 Wh-1.92 Th, respectively. In the same Wh: Worker-hours, Th: Tractor-hours. way, the timeliness coefficients were for the mower,the rotobeater and the sprayer, 0.77, 0.66 and 0.46, respectively. The efficiency of agricultural activity were 0.17, 0.33 0.52 ha/h. 3,The applied treatments of the rnech;m.ization differed significantly from the standpoint of required labor. The labor in the sickling was maximum and then it was followed by the- burning, the scyting, the rotobeating plus the chemical desiccation, the mowing machine, the rotobeating and the chemical desiccation. The required labor as the tractor hours was maximum in the mowing machine and then it was followed by the rotobeater plus the chemical, and the rotobeater methods. The chemical method had minimum labor as tractor hours. 4.The costs for the vine killing of the sickle, the scythe, the mower, the rotobeater, the chemical, the rotobeater plus the chemical and the burning were 28 768.50, 11 248.20, 26 084*61, 60 188.43, 25 704.63, 79 643.06 and 176 597*70 TL/ha, respectively. Consequently, the influence of the vine killing treatments on the yield and other characteristics of tuber at the research region was not significant. However, significant differences between the costs for the applied treatments of the mechanization were observed. It was concluded that the chemical vine killing which required less labor and costs, and made harvesting easier was found the best method under the environmental conditions of the region.