Erzurum yöresi Lycaenidae (Lepidoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
- Tez No: 356615
 - Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Erzurum'un Merkez, Aşkale, Horasan, Narman, Oltu, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tortum ve Uzundere ilçeleri İle Artvin ve Erzincan illerinde Lycaenidae (Lepidoptera) familyası özerinde yapılan faunistik ve sistematik bir çalışmadır. Araştırmanın yapıldığı yerlerden atrapla toplanan Lycaenidae kelebekleri laboratuvara getirilerek sınıflandırılmıştır. Teşhis edilemeyen türlerin tanıları Prof.Dr.A.Ö.Koçak (Ankara), Drik Van Der Poorten (Belçika) ve Willy De Prins (Belçika) tarafından yapılmıştır. Tanıları yapılan türler laboratuvarda incelenip taksonomik önemi olan erkek genitalyaları çizilmiş ve kelebeklerin fotoğrafları çekilmiş türlerin yöredeki dağılışları ile örnek sayıları kaydedilip tribüs, cins ve tür tanı anahtarı hazırlanmıştır. Araştırmada Theclinae altfamiiyasından 9, Lycaeninae altfamiiyasından 8 ve Plebejinae altfamiiyasından 49 tür ve iki alttür olmak üzere toplam 66 tür ve iki alttür bulunmuştur. Bu türlerden Poİyommatus icarus Rot. ve Lampides boeticus L. yörede bezelye ve diğer bazı baklagil bitkileri için potansiyel zararlılar olduğu gözlenmiştir. Bulunan türlerden Hoedes virgaureae L., Hoedes alciphron Rot., Thersamonia thersamon Esper., Plebejus argus L., Polyommatus icarus Rot., Meleagerİa daphnis Sch., Agrodiaetus (Lysandra) bel ¡argus Rot., Agrodiaetus (Lysandra) caucasica led., Agrodiaetus (Pfebicula) thesites Cant., Agrodiaetus (Sublysandra) myrrha H., Sch. Agrodiaetus (Plebicuia) amanda Sc., Agrodiaetus (Piebicuia) thesites Cant. araştırma alanlarında yaygın ve sık olarak bulunan türlerdir. Agrodiaetus (s.str.) merhaba De Prins et al., 1991 Devedağı (Ispir) ve A.Katıklı (Tortum)'dan 1990 yılında toplanmasına rağmen teşhisteki bazı güçlükler nedeniyle o yıl tanısı yaptırılamamıştır. Aynı böcek 1991 yılında De Prins ve arkadaşları tarafından Çoruh vadisinde bulunmuş ve tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Faunisîic and Systematic Studies on Lycaenidae (Lepidoptera : Rhopalacera) in Erzurum province in Turkey. This study was conducted in Erzurum (central) and its towns such as Aşkale, Horasan, Narman, Oltu, Pasinler, Pazaryoiu, Şenkaya, Tortum, Uzundere, and Artvin, Erzincan provinces in the years of 1989-1992. The adults of lycaenid were collected by a sweepnet from the research area. Undetermined specimens were identified by Prof.Dr. Ahmet Koçak (Ankara), Drik Van der Poorten and Wiliy De Prins (Belgium). The identified specimens were examined, and male genitalia of some species were drawn, and taken photograph of butterflies. In addition, their distributions in the research area and number of samples for each species were recorded. Keys to the tribes, genera and species were given. In the result of this research, 9 species from Theclinae, 8 species from Lycaeninae and 49 species and two subspecies from Plebejinae were found. Polyommatus icarus Rot and Lampides boeticus L. are potantial pest for pea cultivation. Among these species, Heodes virgaureae L., Heodes alciphron Rot., Thersomonia thersamon Esper., Piebejus argus L, Polyommatus icarus Rot., Meieageria daphnis. Sch., Agrodiaetus (Lysandra) beUargus Rot., Agrodiaetus (Lysandra) caucasica Led., Agrodiaetus (Sublysandra) myrrh a H.Sch., Agrodiaetus (Plebicula) amanda Sc., Agrodiaetus (Plebicula) thesites Cant, were widespread and abundant in the research area. Agrodiaetus (s.str.) merhaba was found in Çoruh Valley and described by De Prins et al. in 1991, although we collected it in Devedağı (Ispir) and A.Katıklı (Tortum) in 1990.