Mimari tasarıma bir girdi olarak doğal aydınlatma, Konyada'ki ofis binalarının doğal aydınlatma bakımından incelenmesi
Natural lighting as an input for architectural desing, examination of offices in Konya in case of natural lighting
  1. Tez No: 356983
  2. Yazar: DİLEK TAŞOLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışma, Konya'daki ofis binalarını doğal aydınlatma bakımından değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bir mimari tasarım girdisi olarak ele alınan doğal aydınlatmanın, en önemli görsel konfor şartlarından olan aydınlık düzeyini sağlaması istenmektedir. Tez 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı ve tezde kullanılan yöntem açıklanmıştır. Konya'daki ofis binalarının aydınlık düzeyinin yerinde ölçüm yöntemiyle analizinin yapıldığı tez, ofislerde işleve uygun gerekli aydınlık değerinin sağlanmasını amaçlamaktadır. İkinci bölümde mimari tasarım ve aydınlatma kavramlarından, aydınlatmanın özellikleri, gelişim süreci, estetik ve psikolojik boyutundan bahsedilmiştir. Doğal aydınlatmanın mimari tasarımla ilişkisi incelenmiş, doğal aydınlatmanın bina tasarımında etkisi ve doğal ışığın bina içerisine alınması açıklanmıştır.Aydınlık düzeyi kavramı ile ilişkili olan gün ışığı çarpan kavramı ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ofis binaları, özellikleri, sınıflandırılması ve ofis binalarının doğal aydınlatma ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. İyi bir aydınlatmanın sağlanması için gerekli kriterler incelenmiş, ofis binalarında olması gereken aydınlık düzeyi değerleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde Konya'daki ofis binalarının genel özelliklerine ve ölçüm yapılan odaların detaylı özelliklerine yer verilmiştir. Ölçüm yapılan noktaların ve ölçüm değerlerinin de yer aldığı dördüncü bölümde odalara ilişkin saydamlık oranı, pencere oranı, engel açısı, yön, çevre dokusu yoğunluğu gibi her ofiste farklılık gösteren değerler bulunmuştur. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ofis binalarına ait odalar birçok değere bakılarak irdelenmiştir. Odalara ait farklı saatlerdeki ortalama aydınlık değerleri, gün içi ortalama aydınlık değerleri ve ortalama gün ışığı çarpan değerleri incelenmiştir. Odaların pencere ve saydamlık oranları kıyaslanarak odaların aydınlık düzeyi incelenmiştir. Odaların ölçüm değerlerine göre ofis binaları için işleve uygun gerekli aydınlık düzeyini sağlayıp sağlamadıkları analiz edilmiştir. Altıncı bölüm ise sonuç bölümüdür. Yapılan ölçümler neticesinde elde edilen verilerle, ofis binalarında aydınlık düzeyini etkileyen etkenler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate office buildings in Konya in terms of natural lighting. It is desired from natural lighting which is considered to be an architectural design input, to provide the level of lighting which is the one of most important visual comfort conditions. The thesis consists of 6 chapters. In the first part aim, scope and methods used in the thesis are described. The thesis, including the analysis of lighting level of office buildings in Konya that was performed by the method of in-situ measurement, aims to provide the necessary brightness value at offices.in accordance of functions In the second part architectural design and lighting notions, characteristics development process, aesthetic and psychological dimensions of lighting are mentioned. The relationship of natural lighting with architectural design is examined, the effect of natural lighting in building design and natural light to be taken into the building is described. The notion of illumination level that is associated with notion of daylight factor is expressed. In the third chapter its focused on office buildings, properties, classification and relationship with the natural lighting and office buildings. Required criterias to ensure a good lighting are examined, required values of illumination level in office buildings are determined. In the fourth chapter general characteristics of the office buildings in Konya and detailed specifications of the rooms where measurements were done, have been given. In the fourth section which also includes measurement points and values, values were found that differs at every office concerning rooms such as transparency rate, window rate, obstacle angle, direction, surrounding texture density. In the fifth chapter, the obtained data in the fourth chapter was analyzed. Rooms belonging to office buildings were examined by looking at the many values. Average brightness values, average luminance values of intraday and average daylight factor values at different times belong to rooms were examined. The lighting level of the rooms has examinedby comparing windows and transparency rates of rooms. According to the measured values of rooms it is analyzed whether they provide the required illumination level accordance in function for office buildings. The sixth chapter is the epilogue. Datas, obtained as result of performed measurements and factors, affecting the level of brightness in office buildings were studied to be evaluated.