Grafların yeni çarpımı üzerinde bazı parametrelerin incelenmesi
Some graph parameters on a new type of graph product
  1. Tez No: 357001
  2. Yazar: NURETTİN TALHA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak grafların derece dizisi üzerine inşa edilmiş yeni bir graf çarpımı olan derece çarpım grafı tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. Daha sonra da bu çarpım grafı üzerinde bağımsızlık sayısı, klik sayısı, kromatik sayısı, klik örtü sayısı, diameter, radius, Wiener indeks, Randic indeks gibi graf parametreleri incelenmiştir. Son olarak da derece çarpım grafının mükemmel graf olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, we define a new type of graph product namely degree product which is based on the degree squence of graphs. Then we examine properties over this new graph. Further we discuss relations among this product and some graph parameters such as independence number, clique number, chromatic number, clique cover number, diameter, radius, Wiener index, Randic index. Finally we show that the degree product of graphs are actually perfect graphs.