Flüt eğitiminde temel tekniklerin kazandırılmasında kullanılan etütlerde karşılaşılan problemlere ilişkin öğrenci görüşleri
Flute basic training tecniques used to give students study on problems in views
- Tez No: 357119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKIN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalları programlarında yer alan“bireysel çalgı flüt”eğitiminde temel tekniklerin kazandırılmasında kullanılan etütlerde karşılaşılan problemlere ilişkin öğrenci görüşlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kaynak tarama ve betimsel yöntem kullanılmıştır. Kaynak tarama kısmında, problemin çözümüne yönelik gerekli bilgilerin elde edilebilmesi amacıyla belgesel tarama yapılmış, betimsel kısmında ise araştırmanın evrenini oluşturan üniversitelerde ve örneklemde belirtilen öğrencilerle uygulama kısmı yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında, örneklemi oluşturan öğrencilerin etütlerde karşılaştıkları teknik problemler anket yöntemi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmış, veriler yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda verilen bireysel çalgı flüt dersinde sıkça kullanılan etütlerde karşılaşılan teknik problemler incelenmiş, öğrencilerin görüşleri alınmış, elde edilen bulgular yorumlanarak belirli sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, Faculty of Education Fine Arts Department of Music Education Department programs contained in the“individual instrument flute”in the training of basic techniques used to impart during the survey, the problems related to students' opinions to be investigated. The method used in the research literature and descriptive. Literature review section, in order to obtain the necessary information for the solution of the problem has been screening the documentary, the descriptive part of the universities that make up the universe of the study and the students in the sample were part of the application. In the research, a sample of students forming the technical problems encountered in studies using survey methods have been attempted to be determined, the data frequency, percentage, mean and standard deviation were tabulated using. In conclusion, the music teacher training institutions flute lessons given in the individual instruments commonly used in the technical problems encountered in the study examined students' opinions were taken interpreting the findings obtained certain results have been achieved. Based on the results presented recommendations.