Data mining applications in customer relationship management and a comparative study in the banking sector
Müşteri ilişkileri yönetiminde veri madenciliği uygulamaları ve bankacılık sektöründe karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 357168
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİYE ÜMİT OKTAY FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Firmaların, gelecekteki eğilim ve davranışları öngörmelerine yardımcı olan ve ileriye yönelik bilgi bazlı kararlar vermelerine imkan tanıyan veri madenciliği araçları, farklı müşteri ilişkileri yönetimi (MİY) kararları vermek için en iyi destek araçlarından biridir. Kalitatif araştırma yaklaşımına dayanan bu çalışmada, bir vaka analizi gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması ve kişisel görüşmelere dayanarak; bankacılık sektöründe kullanılan müşteri ilişkileri yönetimi ve veri madenciliği uygulamalarının karşılaştırılması için bir görüşme protokolü belirlenmiştir. Bu görüşme protokolü kullanılarak, orta ölçekli bir bankada pilot araştırma yapılmış ve sonuçları karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data mining tools help the companies on foreseeing their future behaviors and trends and thus they provide the opportunity to take anticipatory decisions. Therefore data mining tools offer one of the best solutions for taking decisions on different customer relationship managements (CRM). A case study was carried out in this study which is based on qualitative research approach. An interview protocol was used in order to create a comparison between the data mining applications and the customer relationship management in banking sector. A pilot research was realized on a middle scale bank with respect to this interview protocol and the results were examined relatively.