NGC6811 açık kümesinin fotometrik çalışması
Photometric study of open cluster NGC 6811
- Tez No: 357239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında, Samanyolu Galaksisinin Orion-Cygnus kolunda bulunan NGC 6811 açık yıldız kümesinin (alfa_2000=19h 37m 17s, delta_2000 = +46o 23' 18" ve l = 79.210, b = +12.015) CCD UBVRI fotometrik gözlemleri 18 Temmuz 2012 tarihinde TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki (TUG) 100 cm ayna çaplı T100 teleskobuyla yapılmıştır. Kümenin gözlemlerinin ve indirgemelerinin yanı sıra gece boyunca çok sayıda standart yıldızın da gözlemleri yapılarak, bu gözlemlerden elde edilen katsayılar küme alanındaki kaynaklar için fotometrik parlaklık tâyininde kullanılmıştır. Böylece analizler sonucunda kümenin yapısal ve astrofiziksel parametreleri tayin edilmiştir. King modeli kullanılarak kümenin merkezi yoğunluğu fo=1.35±0.03 yıldız/(yay dakika)2 ve etkin yarıçapı rc=3.12±0.09 yay dakikası bulunmuştur. Bayesian istatistik kullanılarak kümenin renk artığı E(B-V)=0.05±0.01 kadir, uzaklık modülü (m-M)V = 10.20±0.18 kadir, metal bolluğu [M/H]=-0.10±0.01 dex, yaşı ise t=1±0.025 Gyr olarak belirlenmiştir. Eş zamanlı tâyin edilen bu parametreler farklı yöntemler kullanılarak bağımsız olarak da hesaplanmış ve sonuçların birbirleriyle uyumlu oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
CCD UBVRI photometric observations of the open stellar cluster NGC 6811 (alfa_2000=19h 37m 17s, delta_2000 = +46o 23' 18" and l = 79.210, b = +12.015) located in the Orion-Cygnus arm of the Milky Way Galaxy were obtained on 18th July 2012 in the TÜBİTAK National Observatory (TUG) with T100 telescope whose primary mirror has diameter of 100 cm. During the observing run, photometric standards were also observed. The CCD UBVRI observations of the NGC 6811 open cluster were reduced and the transformation and extinction coefficients, which were calculated from the observations of standard stars, were used to calculate photometric magnitudes of stars in the cluster field. Thus structural and astrophysical parameters of the cluster were estimated. Using the King profile, central density and effective radius of the cluster were found fo=1.35±0.03 star/arcmin2 and rc=3.12±0.09 arcmin, respectively. By using Bayesian statistics, colour excess, distance modulus, metallicity, and age of the cluster were simultaneously estimated E(B-V)=0.05±0.01, (m-M)V =10.20±0.18, [M/H]=-0.10±0.01 dex and t=1±0.025 Gyr, respectively. These parameters were also estimated by independent methods. The results obtained from simultaneous solution and the independent methods are in agreement.