İki serbestlik dereceli aktif süspansiyon sisteminin kontrolü
Controlling an active suspension system having two degrees of freedom
  1. Tez No: 357240
  2. Yazar: GÜRKAN DELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada taşıt içerisinde seyahat eden yolcunun yoldan kaynaklanan tümsek, çukur, yol pürüzlülüğü vb. herhangi bir dış etki sonucu oluşacak rahatsızlıklarının önlenmesi ve sürüş konforunun iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu etki esnasında taşıt gövdesine süspansiyon aracılığı ile iletilen, zemine göre dikey yöndeki konum değişimi ve ivme değerlerinin mümkün olduğunca düşük tutulması hedeflenmektedir. Bu çalışmada süspansiyon sisteminin ve araç gövdesinin dinamik davranışları gerçek taşıt ve süspansiyon sistemini temsil eden bir deney düzeneği üzerinde araştırılacak ve geliştirilecek olan aktif kontrolcü ile elde edilen sonuçlar tartışılacaktır. Bu deney düzeneği üzerinde yapılacak olan çalışmalar ile taşıt titreşimlerinin azaltılması ve yolcu konforunun iyileştirilmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, improving riding comfort and preventing discomfort caused by any external disturbances from road bumps, potholes, road roughness etc. during the passengers traveling in vehicles are aimed. During this action, it is targeted to keep the values of vertical displacement and acceleration of vehicle body which is transmitted via the suspension as low as possible. In this study the dynamic behavior of the suspension system and the vehicle body that represent the actual vehicle will be investigated and developed on a test rig and the results obtained by the active controller will be discussed. The reduction of vehicle vibrations and improvement of passenger comfort will be examined by the study on the experimental setup.