Dini kavramların şekillenmesinde çevre ve eğitimin rolü (6-9 Yaş çocukluk dönemi Erzurum ili örneği)
The role of religious concept formation of the environment and education(6-9 Age childhood example of Erzurum province)
  1. Tez No: 357449
  2. Yazar: FEYZULLAH OĞULTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİD YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı, 6-9 yaş aralığındaki çocukların dini ve ahlaki algılayış biçimlerini ortaya koyabilmek ve çocukların gelişimlerine olumlu yönde destek olmaktır. Bu çalışma Erzurum ili sınırları içerisindeki 5 okulda yapılmıştır ve mülakat yöntemi uygulanmıştır. Mülakatlara 118 öğrenci ile 15 öğretmen katılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, araştırmanın konusu genel hatlarıyla ortaya konulmuştur. Birinci bölümde çocuğun genel ve dini gelişim özellikleri incelenmiş, dünyada temel eğitim dönemindeki çocukların din eğitimleriyle ilgili örnekler verilmiştir. İkinci bölümde çocukların dini bilgi edinme kaynakları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çocukların dini ilgi, ihtiyaçları, dini merakları ve dini kavramları yorumlayışları ile değerlendirmeler yer almıştır. Çalışmanın sonucunda da 6-9 yaş çocukların dini ve ahlaki konuları konuşmaya eğilimli oldukları ancak 6 yaş çocuklarının özellikle soyut kavramlar olmak üzere dini kavramları anlama ve anlatmada güçlük çektikleri, 7 yaşından itibaren çocuklarla seviyelerine uygun dini ve ahlaki konuların konuşulabileceği, özellikle 8 yaş çocuklarında belirgin bir dini ilgi ve gelişme olduğu görülmüştür. Ayrıca dini ve ahlaki gelişimin erkenden öğretilmesinin çocukların genel gelişimlerini ve sosyalleşmesini olumlu etkileyeceği kanaatine de varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to set forth perception style of religious and moral of children at age of 6-9 and to support devoloping positively of this children. This work was done in 5 schools into border of Erzurum province and was applied interview form.118 students and 15 teachers joined to the interview. This work has 3 parts. The subject of the research with the general lines was set forth in entrance part.the child's feature of general and religious devoloping was searched in the first part and was given examples related religion education children of primary education period. Children's source of getting religious information was dealed in the second part. childeren's religious interest, need, curiosity and evaloution with commenting of religious concept was dealed in the third part. At the result of this research, children at the age of 6-9 are inclined to talking about religious and moral subjects, but above 6 year-old children experience difficulty in understanding and telling especially abstract concept, we can talk about religious and moral subjectsin their level with above 7 year- old children and a clear religious interest and devoloping in 8 year- old children was seen. Besides, to teach earlier religious and moral devoloping affects positively of general devoloping and being sociable of children.