Hakkari'de aşiret ve siyaset ilişkisi (1880-2011)
The relationship of tribe and politics in Hakkari (1880-2011)
  1. Tez No: 357692
  2. Yazar: ENGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma da tarihsel süreçte genel olarak aşir (eşir) kavramı üzerinde duruldu. Kürtlerin yaşadığı sarp bölgelerin yaşam koşulların insanlar üzerindeki etkileri, aşiretsel örüntülerin toplumsal yaşam üzerindeki olumlu olumsuz yansımaları, akrabalık ilişkileri, yerleşme durumlarına, göç durumlarına bağlı olarak aşiretsel yapı anlatılmaktadır. Aşiretsel yapının feodal ilişki ağları içinde mi yoksa sosyolojik bir gerçek mi olduğu siyasal teoriler ışığında anlatılmaya çalışıldı. I. Bölümde genel bir demografik ve sosyolojik değerlendirme yapıldıktan sonra II. Bölümde Hakkâri ilinin aşiret ve siyaset ekseninde liderlik, aşiretsel iktidarı oluşturan temel seciyeler özellikle din ve aşiret siyaseti üzerinde duruldu. Osmanlı İmparatorluğunun son siyasi döneminde, II. Abdülhamit'in aşiret siyaseti, Hamidiye Alayları, Aşiret Mektepleri kısaca değinildikten sonra, Hakkâri siyasi ve kültürel hayatına önemli katkıları olan Saadeta Nehr-i ailesinin mensuplarından Şeyh Übeydullah'ın isyanı ve Cumhuriyet döneminde Hakkâri de meydana gelen isyanların genel bir değerlendirmesi yapıldı. 1945 yılından sonra Türkiye'deki çok partili siyasal hayat'ın başlaması ile Hakkâri ilinde Pınyanışi ve Ertuşi konfederasyonlarına bağlı aşiretlerin Türkiye'deki siyasal partilere katılmaları, aşiret ve siyasetin paralel bir kulvarda seyir etmesi, darbe dönemlerindeki siyasal davranışlar, son olarak milliyetçiliğe dayanan Kürt baş kaldırırsıyla aşiretsel siyasetin geldiği nokta, aşiretsel yapının çözülme aşamaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of tribal in general (the tribe) is focused on the historical process of supercharging. Effects of living conditions in the regions inhabited by Kurds steeps on humans, positive and negative repercussions of tribal patterns on the social life, kinship, residence status, the tribal structure depending on immigration status are described. İn first Part we handled, Whether relationship is in the networks of tribal feudal structure or it is a real sociological fact is tried to explain in the light of the political theories after an overall assessment, in the second part we handled, tribal and political axis of the province of Hakkari, leadership, the basic features of tribal government and tribal politics of religion in particular are explained. In the last political term of the Ottoman Empire, tribal politics of II.Abdul Hamid, regiments, Tribal Schools are mentioned shortly , and a general assessment has been done about the rebellion of Shaykh Ubayd who is a member of the family“the Saadeta the river-i”having great contribution to the political and cultural life in Hakkari and about the rebellions occurred during Republic period. After 1945, with the start of a multi-party political life in the province of Hakkari in Turkey, the participation of the tribes connected to confederations of Pınyanışi and Ertuşi to political parties in Turkey, accompaniment of tribal and politics lanes, political behaviors in coup period , solving phases of tribal structure and finally the point that tribal politic reached with the Kurdish uprising based on nationalism are emphasised