The Prominent Health Institutions (Darü'ş-Şi̇fas) and their functions in Anatolia from the Turkic conquest through the Ottoman era
Anadolu'nun fethinden Osmanlı Dönemine Anadolu'da kurulmuş olan önde gelen sağlık kuruluşları: Dârü'ş-Şifâlar
- Tez No: 357754
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anadolu'nun 11. Yüzyılda Türkler tarafından fethini takiben kurulmuş olan sağlık kurumlarından bazıları hala bütün görkemleri ile ayaktadır. Ancak, bunların Osmanlı dönemi öncesindeki işlevlerine ilişkin elimizde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu kurumların bazıları ile ilgili bilgilere Osman arşivlerinde rastlıyoruz. Bu kurumların en eskisi 12. Yüzyılın ilk çeyreğinde Mardinde Artuklular tarafından kurulduğu kabul edilen Şeyh Eminüddin Bîmârhânesidir. Mardindeki Bîmârhâneyi takiben kurulmuş olan ikinci sağlık kurumu 13. Yüzyıl başlarında Kayseride Anadolu Selçukluları tarafından kurulmuştur. Bunu takip eden dönemde 13. Yüzyılda çok sayıda sağlık kurumu inşa edilmiştir. Bu sağlık kurumlarına ilişkin, 1940'lı yıllarda yeterince sağlam verilere dayanmamakla birlikte öncü diyebileceğimiz bazı araştırmalar yapılmış, bu çalışmalardan elde edilmiş olan bilgiler, üzerine fazla bir şey eklenmeden sonraki yıllarda bol miktarda alıntılanmıştır. Bu çalışmada eldeki mevcut bilgiler eleştirel bir gözle yeniden değerlendirmeye tabi tutulmuş, ek olarak konu ile ilgili Osmanlı belgeleri araştırılmıştır. Çalışma Anadolu'da 1071 sonrası kurulan ilk dört sağlık kurumu ile sınırlandırılmıştır. Bunlar: Mardindeki Şeyh Eminüddin Bîmârhânesi, Kayserideki Gevher Nesibe Mâristanı, Sivastaki Keykavus Darü's-sıhası ve Divriğideki Turan Melek Darü'ş-şifâsıdır. Çalışmanın ana hedefi bu kurumların Osmanlı dönemindeki faaliyetleri olmakla birlikte Osmanlı öncesi döneme ait mevcut bilgiler de gözden geçirilmiştir. Konu bütünlüğünü bozmamak adına Selçuklu döneminde kurulan diğer sağlık kurumlarına ait bilgiler ikincil kaynakların yardımı ile özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the Turkic conquest of Anatolia by the end of the 11th century, some of the health institutes that were built are still extant. Almost nothing is known about their actual functions in the Pre-Ottoman era. However, at least for some of them, we encounter some information in the Ottoman documents. The oldest of these institutes is the Şeyh Eminüddin Bîmârhânesi in Mardin which is said to be founded by Artukids in the first quarter of the 12th century. The second health institute following the bîmârhâne in Mardin is the one founded in Kayseri in the beginning of the 13th century by Selcukids. After them, many others appear to be erected in various cities during the remainder of 13th century. Some pioneer researches dealing with these institutions that were done in the 1940?s with relatively inadequate material support, and the information quoted from these works continues to be referred to, without adding much to the existing knowledge. Herein, the existing information is re-evaluated while the Ottoman documents relating to these institutions are investigated. This study is restricted to the four health institutes, which were the earliest ones chronologically. These are Şeyh Eminüddin Bîmârhânesi in Mardin, Gevher Nesibe Mâristan in Kayseri, Keykavus Darü's-sıhası in Sivas and Turan Melek Darü'ş-şifâsı in Divriği. These were the first four health institutions, which were founded in Anatolia after the year 1071. Although the main objective of this study is to investigate the existence and the functions of these health institutes in the Ottoman era, the available information about the pre-Ottoman era is re-evaluated. Owing to the integrity of the subject, the information about the other darü'ş-şifâs (Çankırı, Kastamonu, Tokat, Konya and Amasya) was summarized using the secondary sources.