Sağlık kurumlarında çalışanların stratejik yönetim ile inovasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between strategic management and innovation of employees in health institutions
  1. Tez No: 753189
  2. Yazar: CİHAN GÜNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCEL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kurumların yönetim anlayışı ve uygulamalarının başarısı, kurumun genel başarısını etkilemektedir. Yönetim anlayışı ve günümüzde önemli yönetim uygulamalarından biri olarak stratejik yönetimin geliştirilmesinin gerekliliği, kurumların uzun dönemli kararlar almalarına katkı sağlamaktadır. Stratejik yönetim, kurumların faaliyetlerine daha yapıcı sonuçlar alınabilmesinde etkili bir yere sahip olan uygulamaları çevrelemektedir. Bir başka yönüyle ise kurumlarda faaliyetlerin başarılı olmasını sağlamak için hem stratejik yönetimden hem de inovasyondan faydalanılmaktadır. Ayrıca yenilikçi çalışmaları yapmalarında da öne çıkan bir etki sunduğu için inovasyon çalışmalarının yapılmasının bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda stratejik yönetim ile inovasyon arasında kurulan ilişkinin temeli, genel olarak kurumların etkili performans göstermelerinde stratejik yönetimin gerekli olması ve bununla birlikte inovasyon ile de desteklenme durumunda etkilidir. Burada özellikle inovasyona katkısı, karar alma süreçlerinde stratejik yönetimin çalışanların memnuniyet düzeylerini artıracak uygulamalarla ilişkili açıklanabilmektedir. Sağlık kurumları açısından ise bu konu daha önemli bir yere sahiptir. Kaotik ve düzenin sağlanmasında yaşanan zorluklardan kaynaklı olarak diğer kurumlardan daha farklı yapıda olan sağlık kurumları, stratejik yönetimin zorunlu olduğu uygulamaların gerekli olduğunu gösteren gelişmelere sahiptir. Ayrıca hem çalışanlar hem de hasta yönetimine yönelik inovasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bu araştırma kapsamında stratejik yönetim ile inovasyon arasında ilişkinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla sağlık kurumlarında çalışanlara sorular yöneltilmiştir. Buna göre elde edilen bulgular doğrultusunda yaş, çalışma süresi, eğitim durumu, cinsiyet, kurumda çalışma süresi birer etken olarak hem inovasyon hem de stratejik yönetim arasında bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. İnovasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesinde stratejik yönetim uygulamalarının etkin bir faktör olduğuna değinilmektedir. Buna göre ise çalışmalar ve etkinlikler çerçevesinde stratejik yönetim, inovasyon faaliyetlerini şekillendiren ve çalışanların memnuniyetlerini artıracak inovasyon çalışmalarıyla birlikte kuruma da önemli bir katkı sunan nitelikleriyle ele alınmaktadır. Örneğin medeni duruma bağlı olarak çalışanların önceliklerini baz alan bir süreç yönetildiğinde, çalışanların işe devamlılıkları da artmaktadır. İnovasyon çalışmalarının kalitesi ve potansiyeli arasındaki ilişkinin temeli de buna dayalı ele alınmaktadır. Bir örgütün stratejik yönetim anlayışına sahip olmasıyla pozitif yönde bir ilişkiye dayanan çalışma ve uygulamalar, sağlık kurumları gibi kaotik ortamların fazla olduğu, çalışma yoğunluğunun fazla olduğu kurumlarda etkili bir sonuç yaratabilecek detaylara sahiptir. Genel bağlamda ise stratejik yönetim ile inovasyon arasında bir bağlantının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of the management approach and practices of the institutions affect the overall success of the institution. The understanding of management and the necessity of developing strategic management as one of the important management practices today contribute to the long-term decisions of institutions. Strategic management surrounds the practices that have an effective place in getting more constructive results in the activities of the institutions. In another aspect, both strategic management and innovation are used to ensure the success of the activities in the institutions. In addition, it is thought that conducting innovation studies may be related, as it provides a prominent effect in their innovative work. In this context, the basis of the relationship established between strategic management and innovation is effective in the case that strategic management is necessary for the effective performance of institutions in general and it is also supported by innovation. Here, especially its contribution to innovation can be explained in relation to the practices that will increase the satisfaction levels of employees of strategic management in decision-making processes. In terms of health institutions, this issue has a more important place. Health institutions, which are different from other institutions due to the difficulties experienced in maintaining the chaotic and orderliness, have developments that show that strategic management is mandatory. In addition, innovation studies should be carried out for both employees and patient management. Within the scope of this research, questions were asked to employees in health institutions in order to determine whether there is a relationship between strategic management and innovation. Accordingly, in line with the findings obtained, it has been shown that there is a relationship between both innovation and strategic management as factors such as age, working time, educational status, gender, working time in the institution. It is mentioned that strategic management practices are an effective factor in the realization of innovation studies. Accordingly, within the framework of studies and activities, strategic management is handled with its qualities that shape innovation activities and make an important contribution to the institution, along with innovation studies that will increase employee satisfaction. For example, when a process based on the priorities of the employees depending on the marital status is managed, the continuity of the employees also increases. The basis of the relationship between the quality and potential of innovation studies is also addressed based on this. Studies and practices that are positively related to an organization's strategic management approach have details that can create an effective result in institutions where chaotic environments such as health institutions are high and work intensity is high. In general, it has been determined that there is a connection between strategic management and innovation.