Disappearing onion producers in karacabey: A micro analysis of farmers and land after structural reform
Karacabey'de yok olan soğan üreticileri: Yapısal reform sonrasında toprak kullanımının ve üreticilerin mikro alanda incelenmesi
  1. Tez No: 357830
  2. Yazar: FATMANİL DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Son on yılda, Anadolu tarihinde ilk defa çiftçiler çalışan nüfusun çoğunluğunu teşkil etmemektedirler. Azalan çiftçi nüfusunda ülkelerin kırsal dinamiklerine yıkıcı etkilerde bulunan ve köylüyü topraktan ve tarımsal üretimden koparan yapısal uyum programlarının etkisi büyüktür. Bu tez, makro politikaların mikro çevrede etkilerini Bursa Karacabey'in Harmanlı köyünde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın özgün katkısı süregelen kırsal dönüşümün, tabanda yapısal uyumun ne anlama geldiğine vurgu yapılarak incelenmesidir. Anketler ve istatistiksel bilgiler çiftçileri salt üretim birimlerine indirgemekte dolayısıyla onların ürettiği ürünler ve hizmetler neoliberal perspektifte görünmez hale gelmektedir. Bundan dolayı, bu tezde asıl amaç yapısal uyumun siyasal, sosyal ve ekonomik sonuçlarını mikro çevrede çiftçilerin birebir yaşadıkları deneyimleri vurgulayarak incelemektir. Küçük çiftçilerin büyük çoğunluğu için yapısal uyum programları gelir seviyesinin azalmasına neden olmakta ve tarımsal üretim tek başına beka stratejisi anlamında yeterli olamamaktadır. Bu tez, tamamen tarımsal üretime dayanan geçim stratejilerinden kopuşu ve farklı ekonomik aktivitelere geçişi kırsal istihdam trendlerini, temel gelir kaynaklarındaki değişimi, yükselen ekonomik aktiviteleri ve göç dinamiklerini inceleyerek açıklamaktadır. Bu çalışma kırsal kesimde yaşayan insanların hayatta kalma yollarını; tüketim davranışlarını, cinsiyet rollerini, çevre ile olan bağlarını geçim stratejilerinin siyasi boyutlarına ve devlet ile olan ilişkilerine vurgu yaparak incelemektedir. Bu tezde, Harmanlı köyünde yapısal uyumun etkileri ve başa çıkma stratejileri araştırılırken odak noktası üreticilerin gerçek deneyimleridir. Bunun yanında, serbest piyasa ekonomisine direnişin hanede asgari geçim seviyesini ve yeniden üretimi sağlayan mekanizmalarla başladığını unutmamak gerekir. Son olarak değişen köy-kent ilişkileri ve kırsalda yaşayan insanların direniş manevralarının incelenmesi bu teze zenginlik katmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, for the first time in Anatolian history, farmers have no longer been the largest working population. The decreasing number of farmers and the shifts in their strategies for agricultural production, employment, livelihood, and market incorporation are a direct result of SAPs of the post-1980 era. This dissetation investigates the multifaceted impacts of structural adjustment reforms, as well as the hardships and the challenging processes that farming families have faced during the last three decades in Turkey. The original contribution is to show ongoing rural transformation in a micro-environment of Bursa Karacabey, by emphasizing what the SAPs mean on the ground. Surveys and statistical data reduce farmers to production units so many goods and services they generate become invisible from a neoliberal perspective. Therefore, here, the challenge is to tease out the political, social, and economic consequences of the SAPs in a micro-environment with special emphasis on the experiences of farmers who are facing impacts of structural reform one-to-one. For the majority of small farmers, SAPs continuously diminish the level of income and farming on its own becomes unable to provide sufficient livelihood for rural dwellers. This dissertation teases out the process of easing away from a strictly agrarian existence and engaging in multiple activities by examining recent trends in rural employment, occupational shifts, changes in the main income sources, emerging economic activities, and spatial relocation in Harmanlı village. It illustrates how rural inhabitants in the village manage their subsistence and overhaul consumption patterns, gender roles, and environment in order to surmount the vicissitudes of structural reform with reference to the political dimensions of livelihood adaptation and relations with the state. In this dissertion, the attention given to real experiences of rural producers instead of statistics enables us to investigate micro-level impacts of SAPs and what kind of coping strategies derive in Harmanlı village. Besides, a comprehensive analysis on livelihood strategies reminds us that resistance to free-market system begins with the mechanisms used by households to preserve subsistence level and social reproduction. Finally, a critical perusal of the rural-urban linkages which are useful lens for understanding the complexities of rural inhabitants' livelihoods and their coping strategies including some form of mobility, diversification of income sources and occupations, and rural dwellers' mechanisms of confrontation enriches our analysis in this dissertation.