Silolanmış bezelye konserve sanayii artığı ile yonca kuru otundan kuzu besininde yararlanma olanakları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 357848
  2. Yazar: NESRİN YILMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu araştırma, canlı ağırlığın % 41 ü oranında yoğun yemle yemlenen Merinos ırkı erkek kusul, arı ad libitum düzeyde sanan, be¬zelye konserve sanayii artıcı sil a jı ve yonca kuru otu ile besleme¬nin besi performansına etkilerini belirlemek ve emtsnsif besi uygulanan kuzularan besi performancıyla kıyaslamak için düzenlenmiştir. Araştırma h?- baş Merine,:; erkek kuzuyla yürütülmüş olup, 12 baş kuzunun bulunduğu kontrol grubu ad libitum düzeyde . yoğun yemle yemi.inmişlerdir.Deneme gruplarında ise 101 ar baş kuzu beslen¬miştir. Yoguıı yeme ek olarak d ener:; o gruplarından 1. grup buğday satmanı, 2. grup bezelye konserve n an ay i i artığı silajı, 3. grup ise yonca kuru otu ile ad libitum düzeyde y emi. enmişlerdir .Besi başlan¬gıç ağırlığı sırasıyla; 24,Z , 2J\.0 , 24.5 ve 25-0 kg olan grup¬ların 42 günlük besi süresi sonundaki cnnlı alırlıkları ise sıra¬sıyla 33*9 , 34.6 , 35*1 , 36.3 kg olarak bulunmuştur.Kuzuların be¬si boyunca toplanı canlı ağırlık, günlük ortalama canlı ağırlık ar¬tışı, günlük ortalama yem tüketimi (kururaadde cinsinden) günlük or¬talama enerji (NB) ve sindirilebilir ham protein tüketimleri ile 1 kg canlı ağırlık artışı için yem (kurumadde cinsinden), enerji. (NB) ve sindirilebilir ham protein tüketimi sırasıyla; 9.7, 10.6, 10.6 ve 11.8 kg; 231.0, 252.4, 252. i* ve 281.Og; 1006.6, 1077.9, 1128.1 ve 1091.2 g; 720.7, 720.6, 776.7 ve 815.5 NB; 134.4, 150.0, 159-0 ve i5./}.5 g: 4.357, ¿t.270, 4.465 ve 3.883 kg; 3119.6, 3092.5, 3075.0 ve 2902.0 NB; 581.8, 594.1, 629.2 ve 549.8 g olarak saptanmıştır. Canlı ağırlık, günlük ortalama canlı ağırlık artışı ve besi boyunca toplanı canlı alırlık artışı bakımından gruplar arasında görülen farklılıklar istatistik önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine fattening perfor¬mance and feed consumption of Merino male lamtas fed three different roughages.Concentrate feed mixture ensured to the experimental groups was determined as 4 % of the average live weight of the .groups. The animal material of the investigation was 42 Merino male lambs.Lambs sere alioted to four groups and each experimental group consisted of" 10 lambs. Control group consisted of 12 lambs. The groups were fed ad libitum wheat straw, ensiled pease canning industry pastes, alfalfa hay and concentrate feed mixture respecti¬vely „Fattening period was 42 days. The' initial live weight and final weight of the groups \*ere; 24.2, 2^.0, 24*5 and 25.0 kg; 33.9,34.6, 35.1 and 36.3 kg respec¬tively. Total live weight gain of the groups were 9.7,: 10.6., 10.6 and 11*8 kg. Average daily live weight gain, daily feed consumption (as dry matter basis) and feed consumption for 1 kg of live weight gain of the groups were estimated as; 231*0,, 252.4-, 252.4 and 261.0; 1006*6,. 1077*9, 1128.1 and 1091.2 g; 4.357* 4.270, 4*465 and 3*883 kg* Average, daily energy, digestible protein and. energy and diges-* _ / tible. protein- consumption for 1 leg of' live weight gain of the groups were;: 720*7,- 780*6 , 776*7 and 815*5 starch unit;. 134.4, 150*0,159.0 and 154*5 g; 3119*6 3092*5 » 3075.0 and 2902*0. starch unit; 581*8, 594*1, 629*2 and 549*8 g respectively. It was. found out that, live weight, average, daily live weiglrt gain and total live weight gain differences-' of the groups were statistically insignificant*