Çalışan çocuklarda allerjik hastalıkların prevelansı, sigara ve diğer risk faktörlerinin allerjik hastalıklar ve solunum fonksiyonları üzerine etkisi ISAAC Faz 2 çalışması
- Tez No: 358013
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Çocuk çalışması, tüm dünyanın özellikle de gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarından birisidir. Çalışma hayatına erken başlamanın çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerine olumsuz etkileri bulunmakta, çalışma hayatına erken başlamak işyerinde bulunan toksik maddelere maruziyet süresini artırmakta ve buna bağlı olarak da hastalık geliştirme riskleri yetişkinlerden daha fazla olmaktadu. İşyeri ortamındaki maddelere maruziyet allerjik ve solunumsal hastalıklara zemin hazulayabilmektedir. Sigara içimi solunum problemlerini artuan ve solunu1Il fonksiyonlarım kötüleştiren bir etken olup işyerinde maruz kalınan maddeler ve sigara dumanı sinerjistik etki göstererek hastalıkların sıklığım ve ağulığım olumsuz yönde etkilemektedirler. Literatürde çalışan çocukların allerjik ve solunumsal hastalıklarımn sıklığı ve solunum fonksiyonları konularında yeterli çalış1Ila bulunmamaktadu. Amaç: Araştırmamızda çalışan çocukların allerjik ve solunum hastalıklarının sıklığımn belirlenmesi, solunum fonksiyonlarımn tespiti, sigara, sosyoekonomik koşullar, çalışma ortamı gibi faktörlerin allerjik hastalıklar ve solunum fonksiyonları üzerine etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul İli Anadolu yakasında bulunan genelde düşük-orta sosyoekonomik düzeyde insanların yaşadığı bir bölge olan Kartal İlçesi'nde yapılmıştu. Çalışan çocuklar Kartal Mesleki Eğitim Merkezi, kontrol grubu ise ayın bölgede yer alan Kartal Lisesi'nden alınmıştu. En az 1 yıldır çalışıyor olmak ve çalışma hayatına 18 yaşından önce başlamış olmak çalışma kriteri olarak alınmıştır. Çalışma kantitatif tipte taııımlayıcı bir araştırma olup çalışan çocuklar ile aym yaş grubu çalışmayan çocukların sonuçları karşılaştırılmıştu. Araştırma ILO-IPEC projesi kapsamında TİSK Çalışan Çocuklar Bürosu olanaklarından yararlanılarak yürütülmüştür. Araştırmaya katılanlara çalışma hayatı ve sosyoekonomik durumla ilgili sorular, sigara ve alkol alışkanlığı ile ilgili sorular, allerjik hastalıkların sıklığılli ölçmek için ISAAC soru formunun türkçeye modifiye edilmiş şekli ve solunum semptomları ile ilgili ilave soruları içeren anket yüzyüze uygulanmıştır. Hergün düzenli olarak en az 1 sigara ve daha fazla içenler içici elarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılanların tümüne aym araştırmacı tarafından Spirolab 2 (MIR, Italy) spirometre cihazı ile SFT yapılmıştır. İstatistiksel analiz: Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 11.0 versıyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler hem tekli (Ki-kare) hem de çoklu değişken (Lojistik Regresyon enter metodu) ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin gücü Odds oranı (OR) ve %95 güvenirlik aralığı (95%CI) ile belirtilmiştir. pO.OS) bulunmuştur. Alerjik rinit sıklığını etkileyen risk faktörleri; kız cinsiyet (OR:4.99, %9SCI:3.02-8.23, pO.OS), %1 LS - %9.8 (p>O.OS), %3-%2.7 (p>O.OS) ve %11-%6.6 (p=O.02) bulunmuştur. Hayat boyu wheezing sıklığını etkileyen risk faktörleri kız cinsiyet (OR:2.S7, %9SCI:1.41-4.66,p=0.002), ailede atopi hikayesi (OR:3.12, %9SCI:1.34-7.27, p=0.008) ve kişinin sigara içmesi (OR:4.84, %9SCI:2.86-8.21, pO.OS) ve %3.2- %0.8 (p=O.Ol) saptanmıştır. Hayat boyu egzema sıklığıill etkileyen risk faktörleri kız cinsiyet (OR:6.82, %9SCI:2.9S-1S.7, p=0.001), çalışma (OR:2.79, %9SCI:1.11-7.02, p=0.02) ve ailede atopi hikayesi (OR:7.09, %9SCI:,2.08-24.1, p=0.002) olark bulunmuştur ..
Özet (Çeviri)
Background: Working chilcIren constitute a serıous problem, especially in developing countries. Working may have a negative impact on health and development of the chilcIren. Studies on young workers suggest that children could have higher health risks than adults when exposed to those hazards. Individuals who have worked as a child are at particular risk of developing chronic health problems not only because theyare exposed to risk factors for longer periods but also because the biological process of rapid cell growth reduces the latency period of some diseases. Thus, a child who begins work at a younger age has more years to develop a disease than an adult with a similar exposure. Occupational exposures can lead to respiratory and allergic problems and smoking can augment the negative effect of occupational exposures on respiratory health. There is limited data on prevalence and risk factors effecting the allergic disease and pulmonary function testing in working children. Objectives: The aims of this study were to deterınine the prevalence of asthma and other allergic disorders as well as the factors affecting these disorders and spirometric values in working chilcIren. Methods and design: The study was perforıned among children who worked at least 1 year and attending to vocational training centers in Kartal in IstanbuL. ChilcIren attending to Kartal High School were enrolled as control group. The study was conducted as a part of International Program on the Elimination of Child Labour (IPEC), which is a project of International Labour Organization (ILO). The project is coordinated by Turkish Confederation of Employer Associations (TISK) and Faculty of Health Education of Marmara University in Turkey. The data concerning allergic diseases was obtained through International Study of Asthma and Allergies in Childhood (lSAAC) questionnaires via face to face interview. Questions regarding birth, gender, socio-economic status, occupational history, and smoking history were added to the questionnaire. Smokers were those who were currently smoking at least one cigarette daily. Pulmonary function tests (PFT) were perforıned to all children. Statistical analyses: Statistical analysis was perforıned in SPSS Version 11.0. The association of independent variable s with the allergic diseases and the smoking status were investigated through both univariate and multivariate methods. The strength of associations was described by odds ratios (OR) and 95% confidence intervals. Enter method was used for the logistic regression analysis. Spirometric value s were expressed as medians and percentiles. Two sided significance tests were used and p0.05) respectively. Female gender (OR:4.99, %95CI:3.02-8.23, p0.05), 11.5%-9.8% (p>0.05), 3.0%-2.7% (p>0.05) and 11%-6.6% (p=O.02), respectively. The multiple logistic regression analysis revealed female gender (OR:2.57, %95CI:1.41-4.66, p=0.002), family history of atopy (OR:3.12, %95CI:1.34-7.27, p=0.008) and active smoking (OR:4.84, %95CI:2.86-8.21, p0.05), and 3.2%-0.8% (p=0.0l), respectively. Female gender (OR:6.82, %95CI:2.95-15.7, p=O.OOl), working (OR:2.79, %95CI:1.11-7.02, p=0.02) and family history ofatopy (OR:7.09, %95CI:2.08-24.1, p=0.002) were found to be risk factors for ever eczema.