İçsel-dışsal denetim odaklı beyaz yakalı çalışanlarda a ve b tipi kişilik özellikleri ile iş stresi ve algılanan örgütsel destek arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between job stress, perceived organizational support, type a or b personality and external or internal locus of control in white-collar workers
  1. Tez No: 358109
  2. Yazar: GÜLEY GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı“İçsel-Dışsal denetim odaklı beyaz yakalı çalışanlarda A ve B tipi kişilik özellikleri ile iş stresi ve algılanan örgütsel destek arasındaki ilişkinin incelenmesidir.”Araştırmada ayrıca, katılımcıların görüşleri yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, maaş durumu, toplam çalışma süresi, son iş yerindeki çalışma süresi değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi özel sektörde görev alan 259 beyaz yakalı çalışandan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Kişilik Özellikleri Ölçeği”,“İş Stresi Ölçeği”,“Denetim Odağı Ölçeği”ve“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA), İlişkisiz T Testi analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, içten denetimli ve dıştan denetimli A tipi kişilik özelliği gösteren beyaz yakalı çalışanların, iş stresi ile algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İçten denetimli ve dıştan denetimli B tipi kişilik özelliği gösteren beyaz yakalı çalışanların, iş stresi ile algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre, içten ve dıştan denetimli, A tipi ve B tipi kişilik özelliği gösteren katılımcıların algılanan örgütsel destek düzeyi arttıkça, iş stresleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between job stress, perceived organizational support, type A or B personality and external or internal locus of control in white-collar workers. Participants are also compared by their opinion, age, gender, marital status, educational level, number of children, salary, total hour of work and the time they spent on their previous job. The sample consists of 259 white-collar workers who work at private sector. Demographic information form, Personality Scale, Job Stress Scale, Locus of Control Scale and Perceived Organizational Support scale were used in data collection. Pearson correlation test, one way ANOVA and independent t test analyses were used in the analysis of the data. Findings of the study suggest a negative relationship between job stress and perceived organizational support for internal and externals who display A type personality traits. Also, results suggest a negative relationship between work stress and perceived organizational support for internal and externals who display B type personality traits. Therefore, as the level of perceived organizational support increases, the level of job stress decreases for internal or externals who display A or B type of personality traits.