Multivariate analysis of water quality data
- Tez No: 35813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Su kalitesi gözlem istasyonlarında ölçülen kalite değerlerinin içerdiği bilgiyi ortaya çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yötemlerin çoğunluğu istatistiksel metodlara dayanmaktadır. Değişken sayısının ikiden fazla olması durumunda, gözlenmiş mevcut verilerin değerlendirilmesi için çok değişkenli analizlerin (multivariate analysis) kullanılması sayesinde daha basit ve kolay yorumlanabilir sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu tur çok değişkenli veriler hemen bütün bilim dallarında araştırmacıların karşısına çıkamakta ve oldukça geniş hacim kaplayabilen bu verilerin içerdiği bilgilerin özet bir şekilde sergilenmesi araştırmacılar tarafından önem taşımaktadır. Bu çalışma, çok değişkenli analiz metodlanndan, esas bileşenler analizi'nin (principal components analysis) teorik esaslarım ve örnek uygulaması ile tanıtımını içermektedir. Çalışma, bir akarsuya ait gözlenmiş kalite verilerinin çevre mühendisliği açısından taşıdığı bilginin ortaya konmasını, başka bir ifadeyle esas bileşenler analizi kullanılarak bu verilerin bir değerlendirilmesinin yapılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada, gözlem alanı olarak Sakarya havzasında bulunan Porsuk nehri seçilmiş ve bu akarsu üzerinde kurulmuş bulunan Ağaçköy su kalitesi gözlem istasyonuna ait verilere esas bileşenler analizi uygulanması suretiyle istasyon bölgesinde akarsuyun kalitesindeki değişimlere neden olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu analiz sayesinde, ayrıca, bir gözlem programında gözlenen değişkenlerin sayısında, önemli ölçüde bilgi olmaksızın, azaltma yapılması da mümkün olabilmektedir. Bu da önemli ekonomik tasarruflar sağlayabilir. Esas bileşenler analizi sonucunda elde edilen bileşenlerin daha kolay yorumlanabilir olmasını temin etmek amacıyla, bu bileşenlerden önemli olarak belirlenenleri (veri setinin toplam varyansının önemli bir kısmını ifade eden bileşenler) dikkate alınarak varimax rotasyonuna göre döndürülmüştür. Bu rotasyonun yapılmasındaki amaç, küçük ya da büyük olarak kabul edilmesinde güçlük çekilen ara değerleri (medium-range loadings) mümkün olabildiği ölçüde daha büyük ya da daha küçük değerlere dönüştürerek ortadan kaldırmaktır. Bu döndürme sayesinde elde edilen yeni bileşenler değerlendirilmiş ve yorumlanması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında, ayrıca, çok değişkenli verilerde sıkça karşılaşılan bir durum olan eksik verilerin tamamlanması konusunda da Buck (1960) tararından önerilen bir ivmetod tanıtılmakta ve çalışmada kullanılan istasyona ait eksik verilerin tamamlanmasında uygulamasına da yer verilmektedir. Bu metodun uygulanmasıyla eksik değerler içeren numunelerin (samples) verilerinin de kullanımının sağlanması ve bu sayede önemli ölçüde veri kaybının önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A variety of methods are being used to display the information which is concealed in quality variables observed in a water quality monitoring network. A large portion of these methods are based on statistical methods. When the number of Variables are more than two, employment of multivariate analysis techniques gives simpler and more easily interpretable results for the evaluation of observed quality data. In almost every science branch, this kind of data (multivariate data) is encountered by researchers. Displaying the information a large volume of these data suggest as a precis is considered quite important by many researchers. This study, among the multivariate analysis techniques, implies the introduction of theoretical aspects of principal components analysis and consequently an application of the analysis. The study includes bringing up the information of water quality data, which belong to a river, from the view of environmental engineering. In other words, it comprises the assessment of these data using principal components analysis. In the study Sakarya river-basin has been selected as the field of inquiry (monitoring area) and principal components analysis has been applied to quality data belonging to Ağaçköy monitoring station which locates on Porsuk tributary in that basin. The aim in this analysis is to make the factors visible which are the causes of the changes in river water quality in the vicinity of that station. Moreover, it may be also possible with this analysis to reduce the number of variables to be observed in â monitoring program without causing considerable loss of information. This aspect of the analysis may provide economical benefits. To ensure the components become more easily interpretable, selected ones of these components (those components that account for a large percentage of the total variance of the data set) have been taken into consideration and rotated subsequently according to varimax rotation. The aim of this rotation is to remove the medium-range loadings by converting them to smaller or larger values. The components rotated subsequently according to varimax rotation have been evaluated and interpreted in the study. Preceding to principal components analysis in the scope of this study, a method proposed by Buck (1960) is introduced for missing data estimation which is a case quite frequently met in multivariate data, and an application of this method takes up in 11the study for the quality data involved. With the application of this method, employment of incomplete samples (those samples that have missing values) in principal components analysis becomes possible and this prevents discarding this kind of data (incomplete samples). ill