Küçük tekneler üzerinde akıntı, dalga etkileşimi ve kenar tabaka olayının incelenmesi
- Tez No: 35812
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TAŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
XVI ÖZET Rüzgar, dalga, akıntı v.b. dış etkilerin yoğun olduğu deniz ortamında ilerleyen küçük teknelerin, denizcilik karakteristiklerini ve dirençlerini incelemek, uygun yöntemleri saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada; küçük tekne olarak önemi gün geçtikçe artan bir sektörün temel unsuru olan ve Türkiye'de küçük tekne sınıfının en büyük kısmını oluşturan balıkçı gemileri esas alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, balıkçılığın öneminden, balıkçılığın geliştirilmesi yolunda balıkçılığı konu alan araştırmaların kaçınılmazlığından söz edilmiş, Türkiye'deki balıkçı gemilerine ait bazı istatistiksel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, geminin denizcilik karakteristiklerinin ve performansının tasarım aşamasında saptanmasının önemine değinilmiş, geminin denizdeki hareketlerini belirlemeye yönelik çalışmalar kronolojik olarak tanıtılarak, ek direnci maksimum yapan baştan gelen dalga durumu için, dalıp-çıkma ve baş-kıç vurma hareketlerine ait denklemler verilmiştir. Ayrıca, hız kaybı veya direnç artışının nedenleri açıklanmış, bir geminin karışık denizdeki denizcilik karakteristiklerinin ve performansının, düzgün dalgalı durumdaki değerleriyle karışık denize ait enerji spektrumundan hesaplamaya olanak sağlayan lineer süperpozisyon kuralı tanıtılmıştır. Düzgün dalgalı koşullarda, geminin ek direncinin hesabına yönelik teorik çalışmalar verilmiştir. Karışık deniz tanımı, bu ortamın doğasını veren dalga enerji spektrum yöntemleri, Ege Denizi'ndeki dalga ve rüzgarlara ait bazı istatistiksel veriler de bu bölümün konusudur. Kuramsal çalışmaların geçerliliğinin sınanması, model deneylerini gerektirir. Üçüncü bölüm, yine kronolojik sıra gözetilerek, çalışma sırasını oluşturan unsurların deneysel yolla saptanmasına ilişkin yöntemlere ayrılmıştır. Ayrıca denizcilik deneylerinde gemiyi tamXV11 olarak modellemenin önemine değinilmiş ve modellerin hazırlanmasına ait bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölüm, Türkiye'deki geleneksel balıkçı gemileri üzerine yapılmış çalışmaların tarihçesini içermektedir. Yine bu bölümde, balıkçı gemileri özelinde direnç ve denizcilik karakteristiklerinin saptanmasına yönelik çalışmalar verilmiştir. Beşinci bölümde, örnek olarak seçilen“İ.T.Ü. Serisi”balıkçı gemisi formu için, ikinci bölümde söz edilen teorik yöntemlerin uygulanma koşulları ve sonuçları verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, örnek geminin farklı ölçekteki modelleri ile İ.T.Ü. Ata Nutku Model Deney Havuzu'nda baştan gelen düzgün dalgalarda gerçekleştirilen deneylere ait, modeller, deney donanımları, deney koşullan tanıtılmış ve deneylerin sonuçları boyutsuz oranlarla hızın ve gemi boyu/dalga boyunun fonksiyonu olarak verilmiştir. Son bölüm, örnek olarak seçilen balıkçı gemisinin teorik ve deneysel yöntemlerle elde edilmiş denizcilik karakteristiklerinin değerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
XV111 SUMMARY This study has been carried out to determine the effects of winds, waves, and currents on seakeeping characteristics and resistance of small boats. The fishing boats, which are including the great part of small boats in Turkey, are taken into consideration for this work. The importance of fishery and the necessity of projects to improve the fishing boats and some statistic data on these subjects are given in the first section of the thesis. In the second section, it is mentioned the importance of finding out the seakeeping characteristics and performance of a ship on the disagn stage. The results of the researchs, which are done to find out the motions of boats in seaway theoreticaly are given in a chronology order and also, equations of heaving and pitching motions are given for head waves which causes the maximum resistance. Moreover, causes of speed loss or added resistance and the linear superposition techniques are described Also, the description of irregular marine conditions, energy spectrum methods and some statistical data about the waves and winds of the Aegean Sea are given in this section. Model experiments are needed to test the validity of theoretical study results. This section of the thesis includes the experimental order of the study. This chapter also determines the importance of modelling and preparing of the experiment models. The fourth section mentiones the history of the traditional fishing boats in Turkey and also includes the studies that has been done to carry out the resistance and seakeeping characteristics of boats.“İ.T.Ü. series”fishing boat form is chosen for this study and experiments has been done in İ.T.Ü Ata Nutku Towing Tank. The experiment conditions and the results, for this type boat, are givenXIX in the fifth chapter. The experiments are done by using two geosim models in regular waves. Furthermore; models, model equipments, experiment conditions and the results of the experiments in non- dimensional ratios as a function of speed and boat length/ wave length are given in this section. The last section of the thesis comprises the evaluations of seakeeping characteristics, obtained from the theoretical and experimental methods, for the chosen fishing boat.