Spor endüstrisinde etkinlik pazarlaması, Galatasaray Spor Kulübü örneği
Event marketing in sports industry: example of Galatasaray Spors Club
- Tez No: 358134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzün yoğun mesaj bombardımanında firmalar hedef kitleleriyle buluşmak ve onları ürün ve hizmetlerine çekebilmek için farklı yollar denemektedirler. Geleneksel iletişim araçları dışında yaratıcı iletişim araçları firmaların başarısını etkilemektedir. Halkla ilişkilerin pazarlama ile entegrasyonu sonucunda firmaların hedef kitlelerine ulaşmak için sponsorluk yöntemini kullanmaları son yıllarda önemini artırmaktadır. Sponsorluğun organizasyonlara yönelik olarak uygulandığı ve çoğunlukla spor, kültür, bilim ve eğlence üzerine yapıldığı etkinliklerle daha genç kitleye ulaşmak marka iletişimini kolaylaştırmaktadır. Olay, organizasyon ve etkinlik (event) pazarlaması olarak isimlendirilen iletişim faaliyetleri markaların birçok amacına hizmet etmektedir. Marka bilinirliğini ve marka imajını artırmanın yanında doğrudan satış artırma gücünü de veren bu yöntemle firmalar uzun süreli rekabetçi avantaj elde edebilmektedirler. Bu kapsamda, çalışmada Galatasaray'ın ülkemizin en önemli spor kulüplerinden biri olması ve Galatasaray Dergisi ve www.galatasaray.org'da çalışıyor olmamın da etkisiyle Galatasaray kulübünün pazarlama faaliyetleri ve etkinlikleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's message intense world, firms are trying various methods to meet their target groups and to catch their attention to the products and services. Creative communications other than traditional tools affect the success of firms. The usage of sponsorship method to reach the target audience is becoming more significant as a result of the integration of customer relations to marketing. When sponsored to organizations, usually to sports, culture, science and entertainment activities, to reach younger target audience facilitates the brand communications. The communications activities such as organization and event marketing serve many goals of the brands. In addition to increasing brand recognition and brand image, firms gain long term competitive advantage by this method. In this study, by the affect of Galatasaray is one of the most important sports club in our country and me working on Galatasaray.org and Journal of Galatasaray, the Galatasaray club's marketing and event activities are discussed.