Yönetici ve çalışanların proaktif kişilik özellikleri ve ilişkisel bağımlı benlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of managers and employees of proactive personality characteristics and relational-interdependent self-construal
  1. Tez No: 358133
  2. Yazar: PAKİZE ESRA ÇİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kişilik bireyi diğerlerinden ayıran ve biricik kılan, duygu, düşünce ve davranışlarının zaman içinde kalıcı hale gelen toplamıdır. Teorisyenlerin birçoğuna göre; sonradan şekillendirilebilse bile, genetik faktörlerin etkisi yadsınamaz düzeydedir. Bireyler birçok kişilik özelliğini sonradan kazanıp, kişiliğini şekillendirebiliyor olsa bile, cesaretin sonradan oluşması oldukça zor görünüyor. Proaktif kişilik özelliklerinin en önemli kaynaklarından birinin de cesaret olduğunu söyleyebiliriz. Cesaret ve hayatın her alanında kullanabileceğimiz 'girişimci' özelliği ise proaktif kişiliğe sahip bireylerin, vazgeçilmez temel taşlarını oluşturuyor. İlişkisel bağımlı benlik kavramının ise birebir incelenip, deneysel sonuçlar da ele alınarak bakıldığında; proaktif kişilik ile arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Çalışma; yönetici ve çalışanların proaktif kişilik özellikleri ve ilişkisel bağımlı benlik düzeylerinin karşılaştırılması ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personality is all of which isolates individual from the others, is sole and makes sensation, thoughts, behaviors permanent in time. According to many of theoreticians even if it can be configured afterwards, the effect of genetic factors on personality are the gospel truth. Even if individual configure their personality by gaining many of personality traits afterwards arising subsequent of courage seems difficult. We say that; courage is one of the most important sources of proactive personality. Contractor trait of individual that we can use all along the line of life and courage consists of indispensable essential points of which individuals have characteristics of proactive personality. When the conception of relational-interdependent self-construal is examined tête-à-tête, it is understood that there is a significant relationship between characteristics of proactive personality and levels of relational- interdependent self-construal. Thesis/survey has been done so that characteristics of proactive personality of managers and personals are contrasted with their levels of relational-interdependent self-construal and relationship in between them is examined.