Türkiye'de Kürt kimliğinin kültürel bağlamda incelenmesi ve siyasallaşma süreci
The study of Kurdish identity and politicization process in cultural context in Turkey
- Tez No: 358172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE FİLİZ SUSAR ÖZDİL, PROF. DR. MURAT ÖZGEN, DOÇ. DR. SAFİYE KIRLAR BAROKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
1800'lü yıllarda özellikle batılı misyonerlerin faaliyetleri sonucu Anadolu'da Kürt isyanları ortaya çıkmaya başlamıştır. Kürtçülük üzerine birbiri ardına çalışmalar yapılmaya başlanmış ve halk arasında isyanlar teşvik edilir olmuştur. Bazı kaynaklara göre, bu dönemde ortaya çıkan ve günümüze kadar gelen ayaklanmaların temelinin II. Abdülhamit döneminde kurulan Hamidiye Alayları olduğu da söylenmektedir. İngiliz, Fransız ve Rus araştırmacıların Kürtlerle ilgili sayısız çalışmaları vardır. Kürtlerin kültürel yapısının, tarihsel geçmişinin ve dil özellikleri ile Türklerden farklılaştırılarak ayrılması çabaları 1600'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Tarih boyunca çıkartılan Kürt ayaklanmalarına bakıldığında hiç şüphesiz en uzun süreli olan ayaklanmanın PKK terör örgütü üzerinden uygulanan terör hareketi olduğu görülmektedir. 1974 yılında“Apocular”adıyla kurulan ve sonrasında kısa adı PKK yani Partiya Karkarên Kurdistan (Kürdistan İşçi Partisi) olarak dünya terör örgütü listelerindeki yerini alan hareket ile birlikte ülkemizdeki Kürtler artık Türk siyasal yaşamında önemli bir politik malzeme haline getirilmiştir. Bu çalışmada, Kürt kültürü, etnik kökeni ve Kürtçe dil yapısı üzerinde durularak, PKK terör örgütünün günümüzde legal-siyasal yapı haline dönüşüm sürecine değinilecektir. Kürtler üzerinden oluşturulan iç politikaların medya ile olan bağlantısı, Adalet ve Kalkınma Partisinin Demokratik Çözüm Süreci kapsamında uyguladığı Akil İnsanlar girişiminin gazetelerdeki yansımaları üzerinden değerlendirilecektir. Bu bağlamda Ak Parti hükümetinin“Demokratik Açılım”sürecinde uyguladığı“Akil İnsanlar”heyetinin çalışmaları ve bu çalışmaların başladığı tarihler arasındaki tiraj sayılarına göre en çok satan ilk beş gazetenin ilk sayfalarına yansıyan süreç ile ilgili haberler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 1800s, particularly as a result of the activities of Western missionaries, Kurdish rebellion had began to emerge in Anatolia. The studies had been done one after another on Kurdism and the rebellions had been encouraged to the people. According to some sources, the basis of the rebellions what emerged in this era and extanted to present-day is said that the Hamidiye Regiments that was established in II. Abdülhamit term. British, French and Russian have numerous studies about Kurds. Their efforts of the differentiated from the Turkish with the cultural structure, historical background and language features of Kurdish based on up to the 1600s. The longest one of the studies that were made and the rebellions that were removed throughout history is the terrorist movement with no doubt which was applied on PKK the terrorist organization. The Kurds in our country became an important political material in Turkish political life anymore with the action which was established under the name of“Apocular”and than as the short name of the PKK and the long name of Partiya Karkarên Kurdistan (Kurdistan Workers Party) that replaced in the lists of the world terrorist organization. In this study, the conversion process of the becoming a legal-political structure of PKK the terrorist organization which increasing their bloody action after particularly 1980 and arguing“the Kurdish people's spokesman”, emphasis on the Kurdish culture, ethnic origin and Kurdish structure and the connection of the internal policies with the media is intended to reveal. In this context, the AK Party government's“Democratic Opening”in the process that applied the“Wise People”mission works and according to circulation numbers on the dates of these works began about the processes related the news of the best-selling first five newspaper's first pages are evaluated.