Afiş sanatının görsel iletişim sanatlarındaki yeri
Visiual importans of poster art in visual art
- Tez No: 358173
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Afiş sanatı görsel iletişim tasarımın en önemli öğesi olarak kabul edilmiş kitlelere direk mesaj veren ve tanıtım sektörünün en güçlü iletişim araçlarından biri olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada afiş sanatının yeni tanıştığı dijital sanatı ile birlikteliği incelenmiş. Grafik Tasarımı ile birlikte afiş sanatının dünü, bugünü kısa bir tarihççe ile anlatılmıştır. Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte ülkemizde de Avrupa ve dünyada olruğu gibi bir takım etkileyici sanat faaliyetleri başlamıştır. Bu sanat faaliyetlerinden biriside afiş sanatıdır. Özellikli afiş sanatımızın duayeni olarak kabul ediyen İhap Hulusi Görey'in de ülkemize dönerek başlattığı afiş çalışmaları incelenmiştir. Sanatçının kısa hayat hikayesi anlatılarak hakkında eserler verilmiştir. Günümüzde hızla gelişen bilgisayar teknolojilerini grafik tasarım alanında da görmekteyiz. Analog olarak tasarlanan afişler artık çok daha çabuk grafik tabanlı programlarla yapılmaktadır. Bu karşılaştırmada örneklerle anlatılmıştır. Afiş sanatının eski teknikleri eski ve yunan uygulama teknikleri anlatılmış ve örnekler verilmiştir. Gelişen dijital tekniklerle yapılan afişlerden örnekler verilmiş. Bu konuda hem dünyadan hem de ülkemizdeki afiş tasarımcılarından örnekler verilerek anlatılmıştır. Afiş geniş kitlelere mesaj verme niteliği taşıyan bir iletişim aracıdır. Ülkemizde sanayinin ve teknolojinin de hızla ilerlediği göz önüne alınarak afişin teknik özelliklerinin yanı sıra vermek istediği mesajlar bölümlere ayrılmış ve incelenmiştir. Özellikle gerek sanatsal gerekse ticari afişler incelenerek göz önüne alınmıştır. Baskı tekniklerindeki sürekli gelişme ile geleneksel baskı sistemlerinden en önemlisi olan dijital baskı sistemi ve ofset baskı sistemi konusunda bilgiler verilmiştir. Türk afiş sanatının duayeni olan İhap Hulusi GöreyinTürk afiş sanatına olan katkıları örneklerle anlatılmış son bölümde kendi afiş çalışmalarımızdan örneklerler verilerek sanatsal açıdan yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poster Art is known as being one of the most powerful way of transmitting the real message to the audiences. In this research, the new relationship between digital art and poster art has researched. Also, the history of poster art with graphic desing has briefly mentioned. In the first years of Republic of Turkey, art activities has Started like other European countries and the rest of the World. One of those activies was Poster Art. The doyenne of Poster Art, Ihap Hulusi Gorey came back to Turkey to do some research in this field and his Works made the most valuable contribution to Poster Art in Turkey. His Works and history has mentioned in detail in his research as well. Recently, the affect of fast improvement of computer Technologies can be seen in Graphic Desing Industry. This makes the designing poster faster compare to analog process. This difference has explained by comparisons as well. The technical way of creating a poster has been mentioned with its old and new technics. On the other hand the posters which has designed with the new technology has been explained by examples from all around the World. Poster Art is a way of communication to transmit the message to all people in the World. In Turkey, considering the improvement of technology and industry, except of the technical details of designing a poster the way of transmitting the message has been mentioned in detail. Especially both artistic and commercial posters has explained with examples. Improvement of offset printing has mentioned and some detailed informations about digital printing has explained in this research. The contributions of Ihap Hulusi Gorey to Turkish Poster art has interpreted with our own poster art examples in the field of art.