Ekonomik, siyasal ve diplomatik yönleriyle Birleşmiş Milletlerin örgüt yapısı ve işlevleri
The United Nations organization and functions of economic, political and diplomatic aspects
- Tez No: 358229
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ KEMAL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanoğlu var olduğundan itibaren içinde bulunan iktidar hırsı, dünyamızda tarifi büyük acılara yer açan iki dünya savaşını meydana getirmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonunda oluşturulan MC Örgütü ne yazık ki işlevini gerçekleştirememiştir. MC sorunlara yerinde müdahale edememesi ve kararları taraflı alması sebebiyle devletlerin güvenini azaltmıştır. Meydana gelen İkinci Dünya Savaşının ardından insanlara büyük acılar yaşatan savaşların tekrar yaşanmaması, barışa karşı tehditlerin tekrarını önlemek, uluslararası barış ve güvenliği koruma amacıyla 26 Haziran 1945 tarihinde San Francisco'da BM kurulmuştur. İletişim çağında yaşadığımız günümüzde dünyamız küçüldü. Dünyanın herhangi bir noktasında meydana gelen olaylar sosyal medyaya düşmektedir. Acılar, sevinçler ekranlara ve internet sayfalarına dakikalar hatta saniyeler içinde düşmekte ve insanlar bu olaylara tepkilerini, övgülerini klavyelerinin başından bildirmektedirler. Böyle bir dünyada hakem rolünü oynayacak bir kuruma eskisinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hakemliği yapacak olan Birleşmiş Milletler barışı desteklemek, çevreyi korumak için ortak projeler sunmak, insan haklarını korumak ve kadın haklarını savunmak konusunda tek güç olduğu savunulmaktadır. Birleşmiş Milletlerin bu hakemliği ne ölçüde yapabilmektedir? Tartışma konusudur. Bu tezde konu olarak görülüp seçilmesi, bu şiddetle ihtiyaç duyulan hakemlik görevinden dolayıdır. T.C. Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezim olan“Ekonomik, Siyasi ve Diplomatik Yönleriyle Birleşmiş Milletlerin Örgüt Yapısı ve İşlevleri”konusunu incelemiş bulunmaktayım. Tezin tüm eksikleri ve hataları bana ait olup, Birleşmiş Milletleri tanımak isteyenlere ışık tutacağını inanıyorum.
Özet (Çeviri)
From the ambition of power that exists in human beings , which places great suffering in our world recipe has resulted in two world wars . At the end of the First World War created MC Organization unfortunately could not perform the function . MC could not intervene to problems and decisions have reduced the confidence of the state due to take sides . That occurred after the Second World War people suffered greatly from wars to happen again , to prevent the recurrence of threats to peace , in order to preserve international peace and security in San Francisco on June 26, 1945 the UN was founded . We live in the age of communication has shrunk our world today . At any point in the world of social media to events occurring is reduced. Pain , joy, screen and web pages in minutes or even seconds are falling and people reacted to these events , tributes were reported to the beginning of the keyboard . In such a world will play the role of arbitrator in an institution is needed more than ever . This will make the arbitration of the United Nations peace support , to deliver joint projects to protect the environment , protect human rights and to defend women's rights to be the sole power is advocated. To what extent do these arbitration of the United Nations is ? Is open to debate . In this thesis seen and be selected as a subject , it is sorely needed because of arbitration roles . T. C. Giresun University Institute of Social Sciences Department of Economics, my Master's Thesis , the“ Economic , Political and Diplomatic Aspects of the United Nations Organization and Functions”I have examined the issue . Thesis belongs to me all the shortcomings and failures of the United Nations believe that shed light on those who want to know .