The Calculation of the free-vibration period of the multi-storey frame systems with the changing shear stiffness by using the differential Equation method
  1. Tez No: 35823
  2. Yazar: ASLI GÜMÜŞÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çerçevelerden oluşan çok katlı yapılarda, kayma rijithğinin yapı yüksekliği boyunca değişmesi halinde 1. inci özel periyodunun hesabına ilişkin bir yöntem gehştirilmiştir. Çalışma, 5 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın I. inci bölümünde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, çerçeve ve perde-çerçeve sistemlerinden oluşan çok katlı yapıların kayma ve eğilme rijitliklerinin yapı yüksekliği boyunca sabit olması durumu için Diferansiyel Denklem Yöntemi ile serbest titreşim periyotlarının hesabı açıklanmıştır. Ayrıca, serbest titreşim periyodunun hesabında kullanılan Ardışık Yaklaşım Yöntemi de tanıtılmıştır. Çalışmanın esasını teşkil eden Di. üncü bölümde, çerçeve ve perde-çerçeve sistemlerinden meydana gelen çok katlı yapılarda, kayma rijitliğinin yapı yüksekliğince değişmesi halinde Diferansiyel Denklem Yöntemi ile serbest titreşim periyodunun hesabı yer almaktadır. Burada, çerçevelerden oluşan yapılar için esas bağıntılar elde edilmiş, ve 1. inci moda ait periyodu veren denklem gehştirilmiştir. Perde-çerçeve sistemlerinin periyod hesabma esas olucak diferansiyel denklem kurulmuş, sınır şartları yazılmış, ancak çözüm yapılmamıştır. Konuya ilişkin sayısal örnekler ve kıyaslamalar IV. üncü bölümde verilmiştir. V. inci bölüm sonuç bölümüdür. VI. mcı bölümde, periyod hesabını takiben, deprem kuvveti etkisi altında bulunan çerçeve ve perde-çerçeve sistemlerinin statik analizini yapan detaylı bir bilgisayar programı sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a method has been developed depending on the first special period of the multi-storey frame systems and shear-wall systems with the changing shear stiffness along the height of the building. This study consists of 5 chapters. In the first chapter the concepts are given and the subject is introduced to the readers of the thesis. In the second chapter, the calculation of the free-vibration periods, by using the Differential Equation Method for the multi-storey frame systems and shear-wall systems with the constant shear stiffness and flexure rigidity along the height of the building, is explained. In addition to this, the Method of the Successive Approximations, which is also used to calculate the free-vibration periods of the building, is presented. fn the third chapter, the calculation of free-vibration, by using the Differential Equation Method for the multi-storey frame systems with the changing shear stiffness along the height of the building, is discussed. In this chapter, the developed approach which is the base of the study, is explained. Here, the basic relations for solution are given and the period related to the first mode, is developed and obtained. Numerical examples and comparisons are given in the fourth chapter. The fifth part refers to the conclusion. In part six, a detailed computer programme, which is used to solve the frame systems and shear-wall systems affected by the lateral force, is developed. n