İzmir Körfezi'nde ve sedimentlerindeki fosfor ve fosfor davranışının kinetik modellemesi
- Tez No: 35822
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
KÜÇÜKGÜL, Enver Yaser ( 1994) :“izmir Körfezi'nde ve Sedimentlerindeki Fosfor ve Fosfor Davranışının Kinetik Modellemesi”, Dokuz Eylül üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, İZMİR. ÖZET Fosfor bu sonsuz sistemde tüm canlıların temel yapı taşlarından biridir. En küçük canlı olarak bilinen, virüslerde ribonükleik asit yapısından, en gelişmş canlılardan memelilerde; kalsiyum fosfat olarak iskelet sisteminde, enerji taşıyıcı olarak adenosin fosfat, genetik kodların taşındığı, depolandığı ve aynı canlının kendi benzerini oluşturduğu deoksiribonükleik asit yapısına kadar her yerde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca fosfor, ekosistemin bir parçası olan sucul sistemde büyüme ve üretim prosesini kontrol altında tutan kilit elementtir. Flora ve fauna için sahip olduğu bu faktörlerin yanısıra biyo jeokimyasal döngüde diğer temel elementler olan azot, karbon, oksijen ve sülfüründe döngü içinde davranışına etki etmektedir. Sıraladığımız bu ard arda veya iç içe olan döngülerin büyük bir kısmı su ortamında, denizlerde gerçekleşmektedir. Denizlerde çözünmüş formdaki fosfor hem üretkenliği hemde diğer elementlerin döngü içindeki davranışını kontrol etmektedir. Kıyısında yaşamakta olduğumuz izmir Körfezi içinde yıllardır bozmaya çalıştığımız doğal döngü artık direnme yeteneğini kaybetmek üzeredir, izmir Körfezi'nde ve Körfez havzasında düzenlenemiyen atıksu ve akarsu planlama çalışmaları sonucunda izmir'in sembolü olan Körfez bugün estetik, sağlık, rekreasyon, hijyen ve turizim unsurları açısından önemini kaybetme noktasına gelmek üzeredir, iç, Orta ve Dış körfeze yapılan çok çeşitli ve aşırı miktarlardaki kirletici madde deşarjları ile kötü kokulu, sığlaşma oranı artan bir bataklığa dönüşmektedir. özellikle yenilenme kapasitesi en az olan iç Körfez bölümüne kentsel ve endüstriyel atıksuların yanısıra iiiçevre havzaların da kirletici unsurlarını taşıyan Meles, Arap, Manda vb. pek çok dere ve akarsu deşarjı devam etmektedir. Kentin kanalizasyunları iç Körfez' in yanı sıra Orta Körfez 'e de boşaltılmaktadır. Temiz bölgesi olarak adlandırılan Dış Körfez bölümüne ise izmir kentinde oluşan kirlilik yükü kadar kirleticileri taşıyan Gediz Nehri akmaktadır. Bütün bu unsurların yanı sıra atmosfer yolu ile, yağmur suları ile ve tarımsal alanlardan toplanan drenaj suları ile de yaygın kirletici kaynakların etkisi altındadır. Bu kaynaklardan gelen her türden atık su ile izmir Körfezi'nde su kalitesi bozulmaktadır. Artan organik madde ve nutrient madde girdilerin ile ötrofikasyon hızlanmakta ve doğal arıtım mekanizmaları engellenmektedir. Uzun vade de meydana gelebilecek değişimleri önceden saptamak ve uygun planlamalara başlayabilmek için böyle ötrofik su ortamlarında su kalite parametreleri yanı sıra su-sedimet ilişkisini ve bunlar arasında oluşan madde transferleri için kimyasal ve biyolojik kinetik katsayıların da bilinmesi gerekmektedir. Su-sediment arayüzeyinde oluşabilecek fosforun yer değişimi işlemi ortamın yüksel tgenme- indirgenme potansiyeli ile kontrol edilmektedir. Bu kompleks mekanizmanın nasıl oluştuğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma kapsamında önce, Körfeze akan Meles, Manda ve Arap Dereleri ile Gediz Nehri 'nden gelen sularda ve çamurlarda kalite parametreleri ele alınmıştır, ikinci olarak izmir Körfezi ve sdimentlerinde aynı çalışma yapılmış ve Körfez sedimentlerinde su- sediment arayzeyinden olan geçiş için kinetik katsayılar deneysel modelime ile belirlenmeye çalışılmıştır. Su ortamında sülfür varlığı halinde suda çözünmüş oksijen azalması olşurken tersi olay demir için geçerli olmaktadır. Oksik ortamda demir çözünmüş oksijen depolayıcı olarak davranır. Çamur üst tabakasında sedimentlerde ivdemir okside formda olup fosforun bağlanmasını sağlıyabilir. iç Körfez ortamında ise sülfür artışı ile tersi yönde mekanizma faaliyete geçerek sedimentten fosforun salıverilmesi gerçekleşir. Sedimentlerin üzerindeki su tabakasına olan atıksu deşarjları ile ve ölü biyomas kütlesinin ayrışmasıyla oluşan fosfor ve azotça zenginleşme sonucu nutrientler ya yukarı doğru veya aşağıya doğru yöneleceklerdir. Sediment yüzeyinde değişen denge nedeniyle derişim fazlası olan nutriet maddelerde aynı şekilde sediment in üstündeki su tabakasına veya daha aşağılara doğru geçecektir. Bu olayların açıklanabilmesi bu çalışmanın amaçlarındandır. Bu çalışma kapsamında yukarıda sıralanan olaylar ve gerekçeler doğrultusunda izmir Körfezi 'ne akan dere ve akarsularda su ve sediment kalitesi ile Körfez'e gelen kirletici parametre yükleri belirlenerek Körfez 'de su kalitesi ile körfez taban çamurlarında kalite parametreleri amaç doğrultusunda incelenmiş, sediment-su arayüzeyinde gerçekleşen geçiş mekanizmasının hız katsayısı deneysel modelle denenerek elde edilen verilerin matematiksel mode 11 eme s i yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
KÜÇÜKGÜL, Enver Yaser (1994) :“Kinetik Modelling of the Behavior of Sediments Phosphorus and Phosphorus in the izmir Bay and it's Sediments”, Dokuz Eylül University, Institute of Science and Engineering, Ph.D. Thesis, İZMİR. SUMMARY Phosphorus is an element vital to the life of all organisms from the smallest virus with its phosphorus containing ribonucleic acid to the most complex large mammal with its calcium phosphate skeletal system, adenosine phosphate energy transport system, and deoxyribonucleic acid processes for the storage, replication, and transcription of genetic information. As such, phosphorus is an essential nutrient for both terrestrial and aquatic life, and it is often the nutrient controlling plant productivity. Besides the importance of phosphorus to the growth and well-being of all flora and fauna, the magnitude of the fluxes in the biogeochemical cycle of phosphorus can effect the behavior of the carbon and nitrogen cycles and, through these the oxygen and sulfur cycl es. The interaction of these cycles take place mainly in the marine. The important fluxes, then, for understanding of gross marine productivity and its effects on the cycles of other elements are those of dissolved phosphorus entering the ocean and all forms of phosphorus leaving the sea. The current convention for the management of rivers and wastewaters are extremely elementary and have caused the destruction of the izmir Bay, the symbol of izmir, in terms of hygienic, aesthetic, touristic, recreational and economic uses. That it because, parts of the Bay are being exposed with increasing rates to various pollutant loads and the Bay is turning in to a turbid, foul vismelling and shallow salty swamp, izmir Bay and especially the Inner Bay, as characterize is a receiving medium with limited capacity for dilution and dispersion of pollutants. In the Inner and Middle Bay the collection of sludge at several creek mouths and the high concentration of organic substances have caused foul smells and a very disagreeable appearance for the city. Other secondary sources of pollution in the Bay are overland flow caused by precipitation, agricultural drainage, wastewater drainage from port activities, waste loads carried to the Bay by Gediz, Meles, Manda and Arap rivers. These non-point sources located all around the Bay are quite difficult to control but in the long run with good planning and the strategy their management and control will be necessary. The domestic and industrial wastewaters discharged to the Bay primarily contain the following pollutants; organic substances, suspended solids, nutrients (nitrogen and phosphorus ), heavy metals and pathogenic microorganisms and viruses. In addition to organic loads, stimulation of algal biomass production by photosynthesis in the izmir Bay contributes considerably to its pollution. This phenomenon is enhanced by nutrients such as nitrogen and phosphorus contained in wastewaters. Even if the carbonaceous organic matter was completely removed from these wastewaters, their nitrogen and phosphorus contents are sufficient to cause the production of about twice the equivalent of as much carbonaceous organic matter in the Bay due to eutrophication. In order to realize long-term assessments of eutrophic water quality, the interaction between water and bottom sediments, and the ecological structures must be taken into consideration. The release of phosphate from sediments is markedly controlled by the oxidation-reduction potential condition. Resulting from this complicated mechanism, satisfying models for phosphate regeneration viihave not yet been proposed. In this study, focusing on the exchange of phosphorus between water and sediments, the modelling of assessments of eutrophic water and sediment quality was investigated. Sulphide is regarded as a dept of dissolved oxygen and ferric oxide as a store of dissolved oxygen respectively. An oxidized zone, which has a certain capacity of phosphorus adsorption, is formed with the reaction between active iron in the sediments and dissolved oxygen in the lower layer of water. While the oxidized zone is reduced by the sulphide in the upper layer of sediments, the adsorbed phosphorus are released equivalently. The supply of phosphorus and nitrogen to the sediments depends upon the sink of phytoplankton from water. They are then decomposed to inorganic nutrients, and part of them is adsorbed to the clay surface or to the oxidized zone. The released nutrients diffuse upward to the water or downward to the lower layer of sediments. The former are assimilated by phytoplankton which sink onto sediments and recycle in the same manner. In this study, based on experimental and the field surveys in eutrophic coastal sea areas, the experimental model concerning the behavior of phosphorus between water and bottom sediment investigated. Vlll