Treatment of wastewaters with high bods volues in a two stage activated sludge systems
  1. Tez No: 35825
  2. Yazar: DENİZ DOLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Evsel ve endüstriyel atıksuların arıtımında gerek aerobik gerekse de anaerobik biyolojik yöntemler yaygın bir biçimde kullanılmaktadırlar. Atıksuyun özelliği ve sahip olduğu kirlilik göz önüne alındığında uygulanacak arıtma prosesine karar verebilmek zaman zaman güç olmaktadır. Örneğin, KOİ > 5000 mg/1 olan atıksular için anaerobik prosesler yaygın biçimde kullanılırken, KOİ < 1000 mg/1 olanlar için aerobik yöntemler tercih edilmektedir. Ancak bu durumda arada kalan değerler için uygun bir arıtma seçeneğine karar verebilmek çoğu kez zor olmaktadır. Sunulan çalışmada, yukarıda sözü edilen atıksular için yeni bir biyolojik süreç olan AB- Prosesinin verimi incelenmiştir. Bu amaçla laboratuvarda bir model kurularak çeşitli deneyler yapılmıştır. Çalışmalar neticesinde alınan sonuçlar, önerilen sistemin, KOİ'si birkaç bin mertebesinde olan endüstriyel atıksuların arıtımında kullanılabilecek bir arıtma seçeneği olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir. SUMMARY Both domestic and industrial wastewaters are treated biologically by aerobic and anaerobic processes. Decision of the treatment method sometimes can be controversial due to the characteristics of the water. For example; the aerobic processes prefer for the wastewaters COD values less than lOOOmg/l, while the anaerobic use for COD greater than 5000mg/l. However, when the COD value between them, determination of the treatment method is difficult. The presented study investigates the performance of the AB-Process which is a new one, for the wastewaters mentioned above. For this purpose an experimental set-up is implemented at the laboratory and various experiments were carried out. The results indicate that, the purposed method can be a considerable alternative for treating industrial wastewaters having COD values around couple thousands milligrams per liter.
Özet (Çeviri)