Personel memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişki: Aydın' da faaliyet gösteren yiyecek- içecek işletmeleri örneği
Relationship between employee satisfaction and customer satisfaction: The case of food and beverage businesses in Aydın
- Tez No: 358527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Aydın ili Kuşadası ilçesinde faaliyet gösteren yiyecek- içecek işletmelerinde personel memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, personel memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkinin yiyecek-içecek işletmeleri örneğinde yeterince inceleme konusu yapılmaması açısından önemlidir. Tezde ağırlıklı olarak içsel pazarlama kavramı ve müşteri memnuniyeti üzerinde durulmuştur. Araştırma için gerekli veriler, literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formu yoluyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda personelin ve müşterilerin memnuniyet düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmüş, Kuşadası'ndaki yiyecek-içecek işletmelerinde personel memnuniyetinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisinin de orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, Kuşadası'ndaki yiyecek-içecek sektöründe personel memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti arasında bir ilişki bulunabileceğini, ancak işletmenin temizliği, yiyecekiçeceğin tazeliği gibi faktörlerin de etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It was investigated the relationship between employee satisfaction and customer satisfaction within the context of food and beverage business in which few studies has been carried out. In this thesis, the concept of internal marketing was emphasized, and then customer satisfaction, the main focus of the research was dealt. The customer satisfaction was handled comprehensively. Survey was carried out using a questionnaire which was formed through in the light of literature review concentrating on employee and customer satisfaction. As a result of the research, it has been seen that the levels of employee and customer satisfactions were medium-level and determined that the effect of employee satisfaction on customer satisfaction was also medium- level in the refreshments facilities in Kusadasi. This result has shown that there may be a relationship between employee satisfaction and customer satisfaction; on the other hand, it has also been shown that such factors as hygiene of the business, freshness of food and beverages should not be ignored.