İsrail Devleti'nin kuruluşunda Türkiye'nin İsrail'i tanıma süreci
Process of Turkey's recognition of Israel in the establishment of the State of Israel
- Tez No: 358555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk Hükümeti tarafından İsrail'i devlet olarak tanıma sürecinde, köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Türk-Yahudi ilişkileri, Türk toplumu, Arap devletleri ve Filistin'in geleceği dikkate alınarak, hassas bir politika izlenmiştir. Bununla birlikte ABD, İngiltere, Rusya ve Batılı devletlerin tanıma sürecine yaklaşımları dikkatli bir şekilde analiz edilmiştir. Türkiye'nin İsrail'i tanıma sürecini etkileyen faktörlerin iç ve dış dinamikler açılarından ele alınmasının yanında, ulusal güvenliğin sağlanması faktörünün önceliği ortaya çıkmıştır. Uluslararası ilişkiler literatürlerinde Türkiye'nin İsrail'i tanıması kararı hakkında, ulusal güvenliğin sağlanmasının etkisi sıkça belirtilmiştir. Bu çalışmada günümüze dek inişli çıkışlı bir diplomasiye sahip olduğumuz İsrail devletinin, Türkiye tarafından tanınması kararında, ulusal güvenliğin sağlanması faktöründen başka ne tür faktörlerin etkili olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Türkiye'nin, ticari ve askeri olarak istikrarlı, politik olarak çalkantılı ilişkilerinin bulunduğu İsrail devletinin, tanınması kararında etkili olan diğer faktörlerin araştırılması ile günümüzdeki Türkiye-İsrail ilişkilerinin daha iyi anlaşılabileceği düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler; Türkiye, İsrail, Tanıma Süreci, Siyonizm, Soğuk Savaş, Türkiye-İsrail İlişkileri
Özet (Çeviri)
In the process of recognition of Israel as state, a precise policy was followed by Turkish government regarding Turkish-Jewish relations having a rooted historical backround, Turkish community, Arab states and future of Palestine. In addition to this, approaches of the USA, England, Russia and western countries to the process of recognition were analysed attentively. Along with discussing the factors effecting the process of Turkey's recognition of Israel in point of internal and external dynamics, the priority of maintaining national security factor became obvious. In the literature of International Relations, it is observed that maintaining national security about the decision of Turkey's recognition of Israil is frequently stated. In this study, it is aimed that other than maintaining national security factor, what sort of factors are effective on decision of recognition of the State of Israel, a state that we have a diplomacy with ups and downs up till now, by Turkey. It is thought that by researching other factors effecting. Turkey's recognition of the State of Israel having stable commercial and military relations and tumultuous political relations, modern-day Turkey-Israel relations can be understood better. Keywords; Turkey, Israel, Recognition process, Zionism, Cold War, Turkey-Israel Relations