Türkiye'de sosyal koruma kapsamında yaşlılık ve yaşlılıkla ilgili uygulanan politikalar
Examination of elderliness and policies regarding elderliness in the context of social security in Turkey
- Tez No: 358556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyal Hizmetler, Economics, Social Services
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlılık kavramını dünyada ve Türkiye'de derinlemesine inceleyerek bugün ve gelecekte yaşlılıktan ötürü negatif yönde oluşabilecek sosyoekonomik dar boğazlara dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın alt amaçları şu şekilde sıralanmıştır: • Yaşlılığın tanımını yaparak dünyada ve Türkiye'de yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki yerini tespit etmek •Yaşlı nüfusun dünyada ve Türkiye'de karşılaştığı sorunları tespit etmek ve bu sorunlar üzerinde üretilen sosyal politikaları belirlemek • Araştırmanın bulgularına istinaden çözüm önerileri sunmak Çalışmanın gerçekleştirilmesinde sadece ikincil veriler kullanmıştır. Çalışma için gerekli olan veriler internet üzerinde bulunan Ebscohost, Emerald, Jstor ve benzeri ikincil veri kaynakları ve üniversite kütüphanesinden toplanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde, yaşlılık kavramının özüne inilerek, küresel yaşlanma hızına dikkat çekilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, sosyal koruma kapsamında yaşlıların karşılaştığı biyolojik, psikolojik, sosyal sorunlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki durum üzerine odaklanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, gelişmiş ülkeler yüksek oranda yaşlı nüfusa sahiptir ve yaşlıların sağlık, sosyal ve ekonomik beklenti ve ihtiyaçlarıyla ilgili sorunların büyük bir kısmını çözmeyi başarmışlardır. Bunun yanında nüfusun yaşlanma hızının çok yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşlılık konusunda yeterli çalışmalar yapılmadığı için ileriki yıllarda büyük problemler yaşanması beklenmektedir. Ekonomik anlamda oluşabilecek sorunlara yönelik ise yaşlı bakımını sorun olarak görmek yerine, yaşamın son evresini fırsata çevirecek istihdam stratejileri oluşturulmalıdır. Yaşlılıkla ilgili ülkemizde olan uygulamalar incelediğinde gelişmiş ülkelere kıyasla çok geride olduğumuz göze çarpmaktadır. Bu anlamda sosyal koruma yardım ve hizmetleri, asıl ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak adil ve güvenilir yardım sistemleri oluşturulmalıdır. Yine, yaşlıların ihtiyaçlarının belirlenmesi, toplumsal hayata dahil olması, ekonomiye katkı sağlamalarının desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The ultimate objective of this study is to examine the issue of elderliness in the context of the world and Turkey to understand the negative consequences of the issue and to provide suggestions to overcome these negative consequences. In this study, only secondary data was used. In this sense, online article sources such as Ebscohost, Emerald and Jstor were used for the data collection. Additionally, university's library was also used in the collection of the secondary data. The work was formed by three sections. In the first section, elderliness was defined. In the second section, social security concept was defined and the problems that elderly people face with were examined. In the third part, the concept was examined in detail in the context of Turkey. Findings showed that developed countries have much more elderly people and therefore, they dealt with their problems better when compared to developing countries. In fact, developing countries, although they have fast growing number of elderly, are not good in dealing with the elderly people's problems. Therefore, developing countries may come across with number of socioeconomic problems in the future. Findings related to Turkey on the other hand showed that the country is far behind the developed countries in dealing with the issue. Therefore, it was suggested that the government need to take preventive measures to improve the current situation especially in creating help systems, and developing the professional staff for dealing with elderly people.