Serasker Mehmet Rıza Paşa
Serasker Mehmet Rıza Pasha
  1. Tez No: 358775
  2. Yazar: MUHAMMET VEYSEL ZORTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Mehmet Rıza Paşa 1891-1908 yılları arasında seraskerlik yaptı. Onun dönemi aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin en sıkıntılı yıllarını teşkil etmektedir. Devletin toprakları bir taraftan büyük devletlerin saldırılarına uğrarken diğer taraftan başta Ermeni olayları olmak üzere birçok sorun Osmanlı Devleti'ni uğraştırmaktaydı. Konumu itibariyle bizzat bu sorunların merkezinde olan Mehmet Rıza Paşa'nın hayatının henüz bir doktora tezine konu olmaması büyük bir eksiklik olarak durmaktaydı. Ortaya konan çalışma ile bu eksikliğin giderilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Rıza Pasha was the prime minister of war from 1891 to 1908. At the same time his period was the most gloomy years of the Ottoman State. On one hand the lands of the Empire was been occupied by Great Powers and on the other hand Ottoman State had lost of problems such as Armenian İncidents. Rıza Pasha was in the center of these problems because of his position but it has been a real lack that his life hadn't been seriously studied so far. We aimed to complete this lack with our studies.