Ermeni asıllı bir osmanlı aydını:Arşag Alboyacıyan'ın hayatı ve eserleri
An armenian origin of ottoman entellectual: The life of Arshag Alboyadjian and his works
  1. Tez No: 358802
  2. Yazar: HATİCE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA, PROF. DR. YUNUS KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Ermeni Asıllı Bir Osmanlı Aydını: Arşag Alboyacıyan'ın Hayatı ve Eserleri”başlıklı bu yüksek lisans tezi üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Arşag Alboyacıyan'ın yaşadığı dönemde Osmanlı Devleti'nin genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tezimizin ikinci bölümünde Arşag Alboyacıyan'ın hayatı ve çalışmaları ile ilgili veriler aktarılarak, Ermenice yayınlanmış olan Kayseri Ermenileri Tarihi adlı eseri analiz edilerek yazarın ayrıca tarihçi kimliğine atıflarda bulunulmuştur. Üçüncü ve son bölümün konusu ise Arşag Alboyacıyan'ın fikir hayatı üzerine olmuştur. Bu bölümde Alboyacıyan'ın Batı, Ermeni cemaati, Osmanlı Devleti ve Tehcir konusundaki düşünceleri yine yazarın kendi eserlerinden edinilen veriler ışığında aktarılmaya çalışılmıştır. Bu veriler bize aynı zamanda yazarın Osmanlı Devleti vatandaşı olarak kendisini esasen hangi etnik kimliğe ait olarak gördüğü konusunda da fikir edinme olanağı vermiştir.
Özet (Çeviri)
This master education thesis titled as“An Armenian Origin of Ottoman Entellectual: The Life of Arshag Alboyadjian and His Works ”is composed of three main parts. In the first part, the general situation of the Ottoman Empire has been evaluated by taking into account the Arshag Alboyadjian's life period in this country. In the second part of our thesis, there has been relayed information about life and works of Arshag Alboyadjian and then, by analising his work The History of Armenians in Kayseri published in Armenian language, also his historian identity has been refered to. The topic of the third and last part is about the Arshag Alboyadjian's intellectuel life. In this part, it has been aimed to convey the Alboyadjian's opinion about West, Armenian community, Ottoman Empire and relocation by considering of informations gained from his works. These informations, at the same time, have enabled us that as of Ottoman Empire citizen, to which ethnic identity the author feels himself belong primarily.