Türkiye'de kamu diplomasisi: Ortaya çıkışı, kurumsal inşa süreci ve uygulanışı (2002-2013)
Diplomacy in Turkey: emergence, institutional building process and implementation (2002-2013)
  1. Tez No: 358801
  2. Yazar: MUHARREM EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Amerikan Uluslararası İlişkiler camiasında 1960'lı yıllardan itibaren çalışılan kamu diplomasisi konusu, Türkiye'de ise çok yeni bir alandır. 2010 yılında Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün kurulmasıyla birlikte Türkiye uluslararası ilişkiler camiasının kamu diplomasisi üzerine ilgisi artmaya başlamıştır. Türkiye'de kamu diplomasisi üzerine uluslararası ilişkiler alanında akademik çalışmalar yok denecek kadar az olmakla birlikte aynen Amerika'da olduğu gibi Türkiye'de de kamu diplomasisi, çoğunlukla iletişim ve halkla ilişkiler akademisyenlerinin eğildiği bir alan olmuştur. Türkiye uluslararası ilişkiler disiplininde bu açığı kapatmak üzere kamu diplomasisi tez konusu olarak seçilmiştir. Bununla birlikte literatürde kamu diplomasisinin ampirik ve diplomasi tarihi açısından çalışılması dolayısıyla kuramsal ve kavramsal çerçeve eksikliğinin bu çalışmayla giderilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle kamu diplomasisinin kuramsal ve kavramsal çerçevesi geliştirilmiştir. Kamu diplomasisinin sivil toplum temelli bir diplomasi tarzı olması bakımından kuramsal çerçevesi, küresel sistemin sivil toplum temelli yeniden yapılandırılmasının teorisi olan konstrüktivizmin siyasi rolü temelinde geliştirilmiştir. Ayrıca iletişim ve enformasyon teknolojilerinin diplomasi alanındaki dönüştürücü etkisi bağlamında iletişim çağı ve enformasyon toplumu paradigması kamu diplomasisinin kuramsal çerçevesinin ikinci boyutu olarak tasarlanmıştır. Kamu diplomasisinin kavramsal çerçevesi ise yumuşak güç, diplomasi, kamuoyu ve sivil toplum kavramları çerçevesinde geliştirilerek yeni kamu diplomasisi tanımı sunulmuştur. Buna göre“kamu diplomasisi, yumuşak güce dayanan sivil toplum temelli, kamuoyu-odaklı yeni diplomasi tarzıdır”. Daha sonra halkla ilişkiler, iletişim, propaganda, kültür-sanat faaliyet, araç ve yöntemlerini kullanması çerçevesinde disiplinler arası kamu diplomasisi modeli geliştirilmiştir. Son olarak bu çalışmada geliştirilen kuramsal-kavramsal çerçeve ve kamu diplomasisi modeliyle Ak Parti dönemi dış politikasının toplumsal boyutu için yeni bir analiz çerçevesi geliştirilmiştir. Bu yeni analiz çerçevesiyle Ak Parti dönemi dış politikası ve Türk dış politikasının ihmal edilen toplumsal boyutları için yeni bir bakış açısının getirildiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy has been studied in American International Relations community from the 1960s, which was non-studied field in Turkey. The interest of Turkish International Relations community on public diplomacy has begun to increase with the establishment of the Office of Public Diplomacy in 2010. Although the academic studies related to public diplomacy at the studies of the international relations in Turkey are very rare, public diplomacy in Turkey like the US has generally been an area that was studied by the scholars of communication and public relations. Public diplomacy has been selected as a thesis subject in order to fill the gap in Turkish International Relations discipline. On the other hand, public diplomacy has been studied from empirical and diplomatic history perspective in the literature, with this research the lack of theoretical and conceptual framework is intended to be completed. In this context, the theoretical and conceptual framework of public diplomacy has primarily been developed. The theoretical framework of public diplomacy has been developed on the basis of constructivism of which political role that is restructuring of the global political system based on civil society with regard to civil society-based style of diplomacy. Furthermore, the information age and network society paradigm are designed as the second dimension of the theoretical framework of public diplomacy in the context of the transformative effects of communication and information technology. The conceptual framework of public diplomacy has been built upon soft power, diplomacy, public opinion and civil society concepts. Thus, a new definition of public diplomacy has been presented by developing conceptional framework. According to the definition,“public diplomacy is a new style of diplomacy based on soft power, civil society-oriented, and public opinion-focus”. Subsequently, the interdisciplinary public diplomacy model has been developed by utilizing public relations, communication, propaganda and cultural-art activity, instrument and methods. In conclusion, a new framework of analysis has been developed for the societal dimension of Turkish foreign policy during Ak Party era with the newly developed theoretical-conceptual framework and the model of public diplomacy in this research. It is claimed that this newly framework of analysis could bring a new approach in analyzing Turkish foreign policy in the era of Ak Party and to bring forth its rather neglected societal dimensions.