Comparison of different production processes for bioethanol
- Tez No: 35888
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR SUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, ethanol was produced with the microorganism Saccharomyces cerevisiae by using sucrose as a substrate. Different operation modes, batch, continuous, fed-batch and semi-continuous were experimented respectively by using the same substrate, microorganism and medium composition. In addition, the microorganisms which were used in free forms in the first experiments were immobilized by using different immobilization methods. Agar, polyurethane foam and natural materials which are called luffa cylindrica fibers were used as support materials. The batch processes in which these immobilized microorganisms were used as a catalizor and also the operations where free microorganisms were used were compared with each other with respect to efficiency and yield. ABSTRAKT Bu araştırmada hammadde olarak sakkaroz kullanılarak Saccharomyces cerevhiae mikroorganizması ile etanol üretimi yapılmıştır. Sırasıyla kesikli, sürekli, kesikli beslemeli ve yan sürekli olmak üzere değişik üretim yöntemleri aynı hammadde, mikroorganizma ve ortam koşullan kullanılarak denenmiştir. Bunun yanısıra, ilk denemelerde serbest halde kullanılan mikroorganizmalar değişik immobilizasyon yöntemleri kullanılarak immobilize edilmiş, agar, poliüretan ve doğal bir madde olan luffa lifleri dayanak maddesi olarak kullanılmıştır, immobilize edilen bu mikroorganizmaların kullanıldığı kesikli prosesler de serbest haldeki mikroorganizmalarla yapılmış proseslerde olduğu gibi verimlilik ve etkinlikleri açısından karşılaştırmışlardır.