Elazığ ilinde tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı ve çözüm önerileri
- Tez No: 35889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZIĞ İLİNDE TARIM ARAZİLERİNİN AMAÇ DIŞI KULLANIMI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Ayhan Ünal Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1994, Sayfa: 59 Dünyada bulunan doğal kaynakların kullanma hakkı, bugün dünya üze rinde yaşayan insanlar ile birlikte gelecekte yaşayacak olanlarındır. O halde bugünkü nüfusun gelecek nesillerin bu hakkına saygı duyması ve koruması gerekmektedir. Dünyamızda mevcut olan doğal kaynaklar arasında yer alan toprak yaşamın devam etmesi için gerekli olan besin maddelerinin üretim ortamıdır. Tarım topraklarının taran dışı amaçlar için kullanılması, bu topraklardan tarımsal üretim amacı ile faydalanılmasını sonsuza kadar engellemektedir. Bu çalışmada, taran arazilerinin sınıflandırılması ve Türkiye' nin toprak varlığı hakkında genel bilgiler verilerek, Elazığ İli' nde taran topraklarının taran dışı amaçlar için kullanılması ve meydana getirdiği sorunlar incelenmiş ve bu sorunların giderilebilmesi için gerekli olan çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Arazi Sınıfları, Taran Alam, Yerleşim Alam, Sanayi Alam.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis The Problem of The Non-Aimed Usage of Agricultural land in Province Elazığ And Proposals For Solution Ayhan Ünal Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmentantal Engineering 1995, Page: 59 The right of usage of the natural resources in the world belongs to people who already live on it and who is going to live the future. Therefore, the people living today must take care of their right of usage. One of the natural resources in the world is the soil. It is the production environment of diverse nutrients which are necessary for the continuation of life. The non-aimed usage of agricultural land, results that these areas cannot be used for agricultural production forever again. In this study, information are given about the classification of agricultural areas and about the potential of these resources in Turkey. Further the problems raisng because of the non-aimed usage of agricultural areas in Province Elazığ and proposals for the solution of these problems are discussed. KEY WORDS: Soil classification, agricultural areas, settling areas, industrial areas.