Histerektomi operasyonlarında visseral peritonun kapatılmasının üriner semptomlar ve ultrasonla değerlendirilen alt üriner sistem fonksiyon ve anatomisine etkisinin incelenmesi
Effect of visceral peritoneum closure on hysterectomy surgery at the urinary symptoms and lower urinary tract function and anatomy by ultrasound examination
  1. Tez No: 358888
  2. Yazar: FIRAT ÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Histerektomi en sık uygulanan majör jinekolojik ameliyattır. Çalışmamızda visseral peritonizasyon yapılan ve yapılmayan hastalarda abdominal ve transperineal uygulanan ultrasonografi ile mesane kapasitesi, işeme sonrası rezidü idrar volümü ve mesane boynunu değerlendirirken hastalarda postoperatif alt üriner sistem şikayetlerinde bir farklılık olup olmadığını ve bu durumun kendilerinde rahatsızlık oluşturup oluşturmadığını sorgulayarak iki cerrahi teknik arasındaki postoperatif farklılıkları ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD. Kliniğine 2010-2012 yılları arasında başvurup histerektomi operasyonu geçirmiş toplam 42 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif , postoperatif 5. Gün ve 6. ayda alt üriner sistem şikayetleri ve ultrason ile ölçülecek olan mesane kapasiteleri ve işeme sonrası rezidü idrar volümleri perineal ultrasonografi ile mesane boynu anatomisi değerlendirildi. Çalışmamızda histerektomi sonrası visseral peritonizasyon yapılan hastalarda erken dönemde alt üriner sistem anatomisinde bir miktar değişiklik saptamış olmamıza rağmen oluşan bu değişikliğin alt üriner sistem şikayetleri üzerine olumsuz bir etkisini saptayamadık. Ayrıca postoperatif erken dönemde saptamış olduğumuz bu anatomik değişikliğin, postoperatif geç dönemde ortadan kalktığını saptadık. Benign nedenlerle yapılan basit histerektomilerde çalışma gruplarında alt üriner sistem üzerine anlamlı olumsuz bir etki saptayamadık. Histerektomi sonrası visseral peritonizasyon yapılmasını, uzun dönem sonuçlarını bilmediğimizden , operasyon süresini uzattığından ve de daha sonrasında meydana gelebilecek olası vajen kuf sellüliti, hematomu veya absesi gibi durumlarda bu anatomi değişikliğinin vajen kufına yapılacak olası bir müdehalede mesane yaralanmalarını gündeme getirebileceğinden gereksiz olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is the most frequently performed major gynecologic surgery. Bladder capacity, post residuel urine volume, bladder neck anatomy, symptoms of lower urinary system,and precense of discomfert of this situations were compared postoperatively in two groups of surgical technic for hysterectomy whom vicseral peritonisation performed for vaginal cuff or not. A total of 42 patients have undergone hysterectomy in Cumhuriyet University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology between 2010-2012 included to our study .Symptoms of lower urinary system, Bladder capacity and post residuel urine volume calculated by abdominal ultrasonography, bladder neck anatomy measured by perineal ultrasonography were recorded preoperatively and postoperative fifth day and sixth month. Minimally alterations had seen for lower urinary system anatomy in visceral peritonisation performed group in postoperative early period but there was no unfavorable effect for symptoms of lower urinary system. And the alterations seen in early period was not found for late period. There was no significant difference for lower urinary system between study groups in hysterectomy performed for bening conditions. Vicseral peritonisation performed for vaginal cuff during hysterectomy is not necessary because of the change of this anatomy may cause bladder injury while surgical intervention of vaginal cuff cellulite, hematoma and abscess.