Sivas ilinde yaşayan sağlıklı bireylerde tatarcık humması (Sandfly fever) prevalansının araştırılması
Investigation of sandfly fever prevalance of healthy people living in sivas
  1. Tez No: 358889
  2. Yazar: MUHAMMED MİRGAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tatarcık hummasının etkeni olan Sandfly Fever Virusu (SFV) genellikle tatarcıkların (Phlebotomus spp.) ısırması yoluyla omurgalılara geçmekte ve Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarının çevrelediği Akdeniz havzasında yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmada, Sivas il merkezinde yaşayan sağlıklı kişilerde SFV seroprevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Haziran 2011 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Sivas il merkezinde ikamet etmekte olan 288'i kadın, 212'si erkek toplam 500 birey (yaş aralığı: 17-85) alındı. Kan örneklerinde SFV IgG antikor varlığı Phleboviruslar için geliştirilmiş olan ticari mozaik immünofloresan (IFA) test kiti (Euroimmun, Almanya) ile araştırıldı. Bu yöntem ile SFSV, SFCV, SFNV ve TOSV serotiplerine karşı oluşan IgG antikor varlığının tespit edilmesi amaçlandı. Hastaların epidemiyolojik verileri ve Tatarcık humması için risk faktörlerinin olup olmadığı hazırlanan anket formu ile sorgulandı. Serum örneklerinin 49'unda (%9,8) seropozitiflik saptandı.
Özet (Çeviri)
Sandfly Fever Virus which is causative agent of sandly fever is usually transmitted to vertebrates through the bite of midges. Sandfly Fever Virus is endemic in the Mediterranean basin which is surrounded by Middle East, Europe, Africa and Asian continent. In this study, we aim to investigate the seroprevalence of Sandfly Fever Virus in healthy subjects living in the city center of Sivas. From June 1, 2011 to December 31, 2011, a total of 500 individuals (288 females and 212 males, age range: 17-85 years) residing in Sivas were included in the study. The presence of SFV IgG antibody in the serum sample was investigated by using commercial mosaic immunofluorescence (IFA) test kit (Euroimmun, Germany) which is developed for Phlebovirus. We aim to explore the presence of IgG antibody against to SFSV, SFCV, SFNV and TOSV serotypes by using this method. Epidemiological data of the patients and existing risk factors for sandfly fever were queried using a questionnaire. Seropositivity was detected in 49 serum sample (9.8%).