Serebral palsili çocuklarda salya kontrolünün ve(hiper)salivasyonun incelenmesi
Investigation of drooling and (hyper)salivation in the cerebral palsied children
  1. Tez No: 359033
  2. Yazar: MERİÇ SELİM ŞİPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsi' nin klinik tiplerindeki nörolojik özelliklerin oromotor fonksiyonlar üzerinde oluşturduğu farklılıkların salivasyona etkisini göstermektir. Çalışmaya 4-18 yaş aralığında, 20 serebral palsili olgu dahil edildi. Salya akımını etkileyebilecek hastalığı olanlar ve salya kontrolüyle ilgili tedavi alanlar çalışma kapsamına alınmadı. Kontrol grubunda aynı yaşlarda 10 çocuk yer aldı. Salya kontrol problemi olan ve olmayan spastik ve diskinetik olgular farklı gruplara ayrıldı. Tüm olgulara salya kontrol problemi anketi, salya akış oranı testi, Yutma Yeteneği ve Fonksiyonu Değerlendirmesi (SAFE), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS) değerlendirmesi, Pediatrik Özürlülük Değerlendirmesi (PEDI), baş kontrolü ve gün içi pozisyon değerlendirmesi uygulandı. Çıkan sonuçlara göre; salya akış oranları bakımından gruplar arasında anlamlı farklar bulunmadı (p>0,05). SAFE düzeyleri, GMFCS düzeyleri ve PEDI skorları bakımından gruplar arasındaki farklar salya kontrol problemi olmayanların lehine anlamlı bulundu (p0,05). Sonuç olarak klinik tiplerdeki nörolojik özelliklerin saliva akış oranlarına etki etmediği, orofarengeal yutma becerilerinin salya kontrolü üzerinde önemli olduğu ve salya kontrol problemi olan çocukların günlük yaşam becerilerinde daha çok zorlandığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was indicate the effect of the oral motor functions that changes by different neurologic features seen with the different types of CP on salivation. Twenty cerebral palsied children were included in this study and age interval was 4 to 18. Children who had drooling treatment and had any diseases about salivation, were excluded. Ten“normal”children of the same age range participated in the study as a control group. Spastic and dyskinetic children were divided in to two groups, with drooling and without drooling. Drooling questionary, salivary flow rates test, Swallowing Ability and Function Evaluation (SAFE), Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Pediatric Evaluation of Disability Index (PEDI), head control and position evaluation, were applied to all groups. According to the results, there was no differences between groups about salivary flow rates (p>0,05). We have found differences between groups about SAFE scores, GMFCS levels and PEDI scores in favour of children without drooling (p0,05). In conclusion we found that different clinical types of cerebral palsy don't effect salivary flow rates. But orofarengeal swallowing abilities are important for drooling. Also we found that cerebral palsied children with drooling had more difficulties in the daily life skills than the others.