İlaçlamada çalışan belediye personelinin biyosidal ürün uygulaması konusundaki bazı bilgi ve davranışları ile etkilenimle ilişkili olabilecek sağlık yakınmalarının belirlenmesi
Behavior, knowledge, and health complaints among municipal pesticide applicators which might be associated with applied pesticides
- Tez No: 359032
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma canlıkıran uygulama işi yapanların çalışma özellikleri, uygulamaları ve canlıkıranlarla ilişkili sağlık yakınmalarının bulunma durumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Altmış üç ilde belediyelerde pestisit uygulama işi yapan 1344 kişiye anket uygulanmıştır. Katılımcıların tamamı erkek, yaş ortalaması 37,2±8,8 olup %88,0'ı özel firma, %6,2'si belediye çalışanıdır. İşle ilgili eğitim alanlar grubun %85,1'idir. Katılımcıların %40,4'ü her uygulamadan sonra üzerindeki kıyafeti yıkatmakta, %9,8'i üzerindeki kıyafetle günlük yaşantısına devam etmektedir. Yüzde 70,1'i canlıkıran uygulaması sırasında giydiği kıyafeti evde, %79,0'ı evde diğer çamaşırlarla birlikte yıkatmaktadır. Katılımcıların %90,0'ından fazlası uygulama sırasında bir şey yiyip içmemektedir. Yaklaşık yarısının işyerinde duş alma olanağı bulunmaktadır. Her uygulama sonrası duş alanların yüzdesi %92,6'dır. Kişisel koruyucu malzemelerin kullanılma sıklıkları; gözlük %87,0, maske %88,0, lastik çizme %90,0, şapka %91,0, eldiven %91,0, uzun kollu gömlek %91,0, uzun pantolon %92,0, tulum %95,0, mont %100,0'dır. Özel firma çalışanları belediye çalışanlarına göre canlıkıran uygulaması konusunda daha fazla eğitim almıştır ve kişisel koruyucuları daha yüksek sıklıkla tam kullanmaktadır (p0,05). Katılımcıların %25,3'ünde canlıkıranlarla ilişkili en az bir sağlık yakınması bulunmaktadır. En fazla ifade edilen sağlık yakınması yorgunluk (%10,9) olmuştur. Deri, göz ve burun yakınmaları en çok rahatsız eden yakınmalardır. Yapılan lojistik regresyon analizinde günlük toplam çalışma süresi altı saatten az olanlar (OR=3,22,GA=2,45-4,63) ve canlıkıranlarla ilgili eğitim alanlar (OR=4,89, GA=2,96-8,08) daha fazla, çalışma süresi 1 yılı aşanlar ve halen sigara içenler (OR=0,62, GA=0,41-0,93) daha az doğru uygulama yapmaktadır (p0,05). Doğru uygulama yapmayanlarda (OR=2,43, GA=1,70-3,47), çalışma süresi beş yılı aşanlarda (OR=1,74, GA=1,03-2,92), alkol içmiş bırakmış/halen içenlerde (OR=2,12/OR=2,01, GA=1,33-3,37/GA=1,36-3,04), günlük çalışma süresi altı saati aşanlarda (OR=3,22,GA=2,45-4,63) ve kişisel koruyucu malzemeleri tam kullanmayanlarda (OR=3,30, GA=2,32-4,70) sağlık yakınması görülme sıklığı daha fazladır (p0,05). Canlıkıran uygulama işinde çalışanlara eğitim verilmelidir. Bu eğitim programı saptanan sorunlara yönelik olmalıdır. Ayrıca işçilere kişisel koruyucu donanım uygulamaları ve kullanım teknikleri hakkında bilgi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the working conditions of pesticide exterminators and their health complaints which might be related with pesticides and their application. A questionnaire consisting of 50 questions was administered under observation to 1344 pesticide applicators working in municipalities of 63 provinces. All pesticide applicators were male. Mean age was 37.2±8.8 years. Eighty-eight percent worked for private companies and 6.2% for municipalities; 85.1% had received relevant training. A further 9.8% continued their daily lives wearing the same clothes used during pesticide application. However, 40.4% had their clothes washed after each application; 70.1% said that clothes were washed at home, and 79.0% reported these were washed together with other clothes. More than 90% of participants did not consume food and drink during application. Approximately half of them had opportunity of showering in their workplace. Ninety two point six percent of the participants were showering after each application. Percentages for usage of protective equipment were as following: goggles: 87.0%, mask: 88.0%, rubber boots: 90.0%, hat: 91.0%, gloves: 91.0%, long-sleeved shirt: 91.0%, long trousers: 92.0%, overalls: 95.0%, jackets: 100.0%. Private company employees received better training than municipal workers and made full use of personal protection (p0.05). At least one health complaint associated with pesticides was present in 25.3% of the subject. The most commonly reported health complaint was fatigue (10.9%). The most troublesome symptoms were skin, eye and nose complaints. The logistic regression analysis showing the following: Participants working less than a total 6 h per day (OR=3,22,CI=2,45-4,63) and those who received training about pesticides (OR=4,89, CI=2,96-8,08) apply pesticides more correctly, while those who have worked for more than 1 year and those who still smoke (OR=0,62, CI=0,41-0,93) apply them less properly (p0.05). There was a greater prevalence of health complaints among subjects performing improper application (OR=2,43, CI=1,70-3,47), working for longer than 5 years (OR=1.74), consuming alcoholic drinks (OR=2,12/OR=2,01, CI=1,33-3,37/CI=1,36-3,04), working more than 6 h per day (OR=3,22,CI=2,45-4,63) and who failed to make full use of protective equipment (OR=3,30, CI=2,32-4,70) (p0.05). Pesticide applicators' should be trained with regard to this duty. This training program should target the solution of the problems detected. In addition applicators should be trained about the correct using techniques of personal protective equipment.