Mekanik orijinli kronik boyun ağrısı olan hastalarda iki farklı fizyoterapi yaklaşımının karşılaştırılması
Comparison of two different physiotherapy approaches in patients with chronic mechanical neck pain
  1. Tez No: 359039
  2. Yazar: HASAN ERKAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mekanik orijinli kronik boyun ağrısı, en sık görülen kas iskelet sistemi problemlerindendir. Bu çalışmanın amacı, mekanik orijinli kronik boyun ağrısı olan olgularda, mobilizasyon teknikleri ile birlikte uygulanan Kinezyo Bantlama uygulamasının, tek başına uygulanan mobilizasyon uygulamasının kısa dönem olan etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 36.93±13.79 yıl olan (36 kadın, 8 erkek), boyun ağrıları en az 3 aydır devam eden, 44 hasta dahil edildi. Kronik boyun ağrısı olan bireyler, rastgele olarak Mobilizasyon+Bantlama Grubu ve Mobilizasyon Grubuna ayrıldı. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. Özür seviyesi (Boyun Özür Anketi), eklem hareket açıklığı gonyometrik ölçüm, skapular diskinezi ölçümü (Lateral Skapular Kayma Testi), lokal kas hassasiyet ölçümü, derin servikal fleksör kasların endurans ölçümü, boyun ağrı siddeti (Vizüel Analog Skalası), baş ağrı şiddeti (Vizüel Analog Skalası) ve ruhsal durum değerlendirmeleri(Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri) uygulandı. Değerlendirmeler tedaviye başlamadan önce, bir seanslık tedavinin hemen sonrası, 24 saat sonrası ve bir hafta sonrası olmak üzere 4 kez tekrarlandı. Tedavi programı olarak Mobilizasyon Grubuna, Skapular mobilizasyon, Cyriax boyun mobilizasyonu, iskemik kompresyon uygulamaları yaplıdı. Mobilizasyon+Bantlama Grubuna ise, ilk gruba uygulanan tedavilere ek olarak, Kinezyo Bantlama uygulandı. Elde edilen bulgulara göre, grup içi karşılaştırmalarda Boyun Özür Anketi, eklem hareket açıklığı, derin servikal fleksör kasların enduransı, boyun ağrısı ve baş ağrısı parametrelerinde iki tedavi programının da etkin olduğu bulundu (p0.05). Çalışmanın sonucunda, mekanik orijinli kronik boyun ağrsı olan bireylerde, kısa dönemde iki tedavi yaklaşımının özür seviyesi, eklem hareket açıklığı, kassal endurans, boyun ve baş ağrısı üzerine benzer etkileri olduğu gözlenmiştir. İleri çalışmalarda mobilizayon ve kinezyo bantlamanın daha uzun süreli etkilerini araştırılmasının yararlı olacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic mechanical neck pain is one of the most common musculoskeletal problems. The aim of the study was to compare the short term effects of mobilization techniques with kinesiotaping application to mobilization tecniques only in patients with chronic mechanical neck pain. Fortyfour patients (36 females, 8 males, 36.93±13,79 years), who experienced neck pain more than three months were included in this study. Patients were randomly divided into two groups: Mobilization+Taping Group and Mobilization Group. Disability level (Neck Disability Index), range of motion, scapular dyskinesis(Lateral Skapular Slide Test), local muscle sensitiviy, deep neck flexor muscles endurance, headache intensity (Visual Analog Scale), neck pain intensity (Visual Analog Scale), and psychological status (Stait-Trait Anxiety Inventory) were assessed. Assesments were perfomed before treatment, immediately after, 24 hours after and one week after the treatment. Mobilization+Taping Group treated with scapular mobilization, Cyriax Mobilization, ischemic compression, Kinesio Taping. Mobilization Group was treated with scapular mobilization, Cyriax Mobilization, ischemic compression only. Results of the study showed that within group analysis showed significant differences in disability level, cervical range of motion, muscle endurance, headache and neck pain intensity (p0.05). In conclusion, two physiotherapy approaches had similar short term effects on disability level, range of motion, muscle endurance, neck pain and headache intensity. Future study is needed to determine the long term effects of mobilization and kinesio taping tecniques in patients with chronic neck pain.