Serebral palsili çocukların fonksiyonel durumları ile aktivite ve katılım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between the functional status and activity and participation of cerebral palsied children
  1. Tez No: 359040
  2. Yazar: AYŞE KARAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karagözoğlu A. Serebral Palsili Çocukların Fonksiyonel Durumları ile Aktivite ve Katılım Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protez Ortez Biyomekanik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Bu çalışmada Serebral Palsi (SP) tanılı çocuklarda fonksiyonel seviyelerin aktivite ve katılım düzeyi ile yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya 100 SP'li çocuk dahil edildi. Her GMFCS seviyesinden 20 çocuk çalışmaya dahil edildi ve çocuklar aktivite ve katılım (ICF-CY), el becerileri (MACS), iletişim becerileri (CFCS) ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (CHQ-PF50) açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Karagozoglu A. Analyzing the Relationship Between the Functional Status and Activity and Participation Levels of Serebral Palsied Children, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Master Thesis in Prosthetics, Orthotics and Biomechanics Programme, Ankara, 2014. The aim of our study was to investigate the effects of functional status on the activity, participation and quality of life of cerebral palsied children. 100 children with CP was included in the study. 20 children for each functional level according to the GMFCS included in the study and children were assessed for activity and participation (ICF-CY), manual abilities (MACS), communication function (CFCS) and health related quality of life (CHQ-PF50).