Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Servisine Başvuran 10-19 yaş arası çocukların hastalık dağılım profillerinin değerlendirilmesi
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Servisine Başvuran, children between theagesof 10 to 19 admited to pediatric emergancy department evaluation of disease distribution profiles
  1. Tez No: 359148
  2. Yazar: MEHMET NUR TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Adolesan dönem, son hızlı büyüme, cinsel gelişme ve psikososyal olgunlaşmanın gerçekleştiği, çocukluktan erişkin hayata geçiş dönemidir. Bu dönem çeşitli kaynaklarda farklı belirtilmekle birlikte 11-21 yaş arası en son kabul edilen yaş aralığıdır. Bu dönem kompleks gelişim basamakları nedeni ile kendine has problemler ile karşımıza çıkar. Bu döneminin başlıca sorunları fiziksel büyüme ve gelişme, cinsel gelişim ve psikososyal gelişim ile ilgili sorunlardır. Bu sorunlar sağlık bakımı hakkında özel konular, ihtiyaçlar ve yaklaşımlar gerektirmektedir. Yetersiz sağlık güvencesi, uygunsuz/yetersiz servis alanları ve gizlilik hakkındaki kaygıları adölesanların sağlık merkezine başvurularını etkileyen birçok engelden birkaçıdır. Yapılan çalışmalarda adolesanların sağlık birimlerinden yararlanışlarının büyük kısmını davranışsal-psikososyal sorunlar ve yaralanmaların oluşturduğu saptanmıştır. Travma, cinayet ve intihar adolesan ölümlerinin önde gelen nedenleridir. Gelişmiş ülkelerde istenmeyen gebelik, seksüel geçişli hastalıklar ve madde kullanımının kabul edilemez derecede yüksek olduğunu saptanmaktadır. Travma ve şiddet 15-19 yaş arasındaki adolesan ölümlerinin % 80?ini oluşturmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda adolesanlarda intihar girişimlerinin, madde bağımlılığı ve seksüel geçişli hastalık oranının arttığı ve bu hastaların primer sağlık bakım yerlerinin acil servisler olduğu gözlenmektedir. Literatürde, adolesan hastalarının acil servise başvuru nedenlerini inceleyen sınırlı sayıda araştırmaya rastlanmaktadır. Genel olarak, bu çalışmalarda acil servislere başvuran hasta sayısı, yaş, cinsiyet, etnik köken gibi sosyodemografik özellikler, sağlık sigortası, başvuru şikayeti ve tanı ile ilgili bilgiler değerlendirilmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, tüm adolesan yaş gruplarında vakaların yaklaşık yarısının acil olmayan nedenlerle başvurduğu bildirilmektedir. Sağlık sorunlarının çözümlenmesi açısından çocuk acil servislerin uygun olmamasına rağmen adolesan hasta başvuru oranlarının artması, adolesan acillerinin klinik özelliklerinin belirlenmesini önemli kılmaktadır. Adolesan acillerinde yaş, cinsiyet, ırk, etnik köken ve sosyoekonomik durumun önemli faktörler olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde adolesan acillerinin klinik özelliklerini inceleyen çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran adolesan hastaların klinik ve epidemiyolojik özelliklerini değerlendirmek, aciliyet durumu ve bunu etkileyen etmenleri incelemektir. Çalışmaya; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine 01,01,2012 ? 31,12,2012 tarihleri arasında hastanemizin Çocuk Acil Servisine başvuran 2450 adolesan hasta, hastalıkların genel dağılımını, yaş ve aylara göre sıklık ve yoğunluğunu belirlemek için çalışmaya dahil edildi. Çocuk Acile başvuran hastaların %44'ü kız, kalanı erkekti. Hastaların %2,5?i 11 yaş çocuklardan oluşmaktaydı. Tüm vakalar değerlendirildiğinde; genel toplamda ve tüm aylarda en sık konulan tanılar sırasıyla karın ağrısı, üst solunum yolu hastalıklarının (ÜSYE),ateş, akut batın ve AGE olduğu görülmekteydi. Sık tanı konulan hastalıklara bakıldığı zaman karın ağrısının ağırlıkta olduğu görülmekteydi (n= 635; %16,2), İkinci sıklıkta ÜSYE yer almaktaydı (n= 355; %9,0), Ateş (%6,1) akut batın (%5,8) ve AGE (%4,4) diğer sık görülen tanılar arasında yer almaktaydı.. Aylara bakıldığında eylül ve aralık ayları dışında en sık karın ağrısı ile hastalar başvurmaktadır. Eylül ayında ateş, aralık ayında ÜSYE en sık izlenmektedir. Acil Serviste sık konulan tanılar dikkate alındığında, acil olmayan başvurularının yüksek oranda olduğu gözlemlenmekteydi. Genelde birinci basamakta tanı ve tedavi alabilecek hastaların acile başvurdukları gözlemlendi. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, anne babaların acil servisi sağlık hizmeti için kullanmalarında ve anne-babanın çocuklarının hastalıklarını ağır olarak değerlendirmeleridir. Kayıtların yetersiz olması ve kesin tanı yerine ön tanıların ve semptomların bulunması nedeniyle sağlıklı bir değerlendirme yapılamamıştır. Sonuç olarak; Çocuk Acil hastalarının acil olanlarının tanı ve tedavisinin doğru yapılması için etkin bir acil servis planı ortaya konmalı ve verilerin daha sağlıklı değerlendirilmesi için standart bir yazılım programının hayata geçirilmesi veya var olan yazılım programının revize edilmesi ve tıbbi dökümantasyon işlemlerinde daha yetkin personellerin görevlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence period is the transitional period from childhood to maturity when the final rapid growth, sexual development and psychosocial maturement take place. Although this period is remarked different in various sources, 11-21 is accepted as the final age range. This period has complex development steps. Therefore it has peculiar problems. Main problems of this period are about physical growth and development, sexual development and psychosocial development. These problems require special issues, needs and approaches about health care. Concerns of adolescents on inadequete health insurance, inappropriate/ inadequate service areas and privacy concerns are some obstacles that effect their application to health centers. Studies show that large part of adolescents? benefits from health units consists of behavioral-psychosocial issues and traumatizations. Trauma, murder and suicide are leading causes of adolescent deaths. It is determianated that in developed countries unintented pregnancy, sexual transitively diseases and drug usage inadmissibly high. 80% of adolescent deaths between the age of 15-19 are consisted of trauma and violence. Recents studies show that suicide attempts, drug addiction and sexual transitively diseases have been increased and it is observed that primary health care places of these patients are emergency services. It is found that there are limited numbers of researches on why adolescent patients apply to emergency services. Generally, these studies evaluate the number of the people who apply to the emergency services and sociodemographic features such as age, gender, ethnical roots and information about health insurance, reason of application and diagnosis. Recent studies indicate that nearly half of the cases which are in adolescent age groups apply to emergency services due to nonemergency causes. Although children emergency services are not suitable to solve health problems increasement of patient application rates makes determination of adolescent emergency cases important. It is thought that age, gender, race, ethnic root and socioeconomic situation are key factors in adolescent emergency cases. In our country, we do not have a study that examine the clinical features of adolescent emergency cases. Aim of this study is to evaluate the clinical and epidemiological features of adolescent cases that apply to Dicle University Medical Faculty Pediatrics Hospital Children Emergency, examine the urgency of case and the factors that effect it. 2450 adolescent patients who applied to the Dicle University Medical Faculty Pediatrics Polyclinic Children Emercency Service between the dates 01,01,2012 ? 31,12,2012 were included to the study in order to determine the general distribution of diseases, frequency and density according to ages and months. 44% of patients that applied to Children Emergency Service were girls and the rest was boys. 2,5% of patients were 11 years-old. When all cases were evaluated; diagnoses of all months and in general total were respectively; stomachache, upper respiratory system diseases, fever, acute abdomen and AGE. According to frequency; stomachache diagnosis rate was first in frequency (n=635; %16,2). Upper respiratory system diseases were second in frequency (n=355; %9,0). Fever (%6,1), acute abdomen (%5,8) and AGE (%4,4) were among the other frequent diagnosis. According to months; except the September and December stomachache was the most frequent reason of application. In September fever and in December upper respiratory system diseases were seen frequently. Nonemergency application rates were high when frequently diagnosed cases in Emergency Service considered. It is observed that generally the patients who could get diagnosis and treatment in the first step applied to the emergency services. Most important reason of this is parents use emergency service for health service and consider the case of their children as serious. A satisfactory evaluation was unable to carry out because of inadequate registrations and pre-diagnosis and symptoms instead of final diagnosis.. Consequently; an effective emergency service plan should be made to make true diagnosis and appropriate treatment of urgent cases of emergency service patients. To adopt a standart software or revise the existent software in order to analyze the information and to commission more competent staff in medical documentation operations are also needed.