Febril nötropenik hastalarda fungal etkenlerin varlığının farklı mikrobiyolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the presence of fungal agents in febrile neutropenic patients with different microbilogical methods
- Tez No: 359180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE EKŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nötropenik hastalarda fungal enfeksiyonların prognozu erken tanı ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmada febril nötropenik hastalarda fungal etkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Dahiliye Hematoloji Kliniğinde Febril Nötropeni tanısıyla takip edilen hematolojik maligniteli, kemoterapötik ilaç kullanan 101 erişkin hasta (64'ü kadın, 37'si erkek) dahil edildi. Hastalardan en az bir en çok beş olmak üzere, en fazla 199 atak boyunca gönderilen klinik örneklerde direkt mikroskobik inceleme ve kültür yapıldı. Bu hastaların her atağında, bir hafta içinde ardışık iki kere gönderilen serum örneklerinde ELİSA yöntemi ile galaktomannan (GM) antijeni ve plazma örneklerinde real-time PCR yöntemi ile Aspergillus fumigatus ve Candida albicans DNA'sı araştırıldı. Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü/Mantar Çalışma Grubu sınıflandırmasına göre takip edilen 199 atağın %1,5'u kesin invaziv aspergilloz (İA), %4'ü kandidemi olmak üzere, toplam %5,5'u kesin invaziv fungal enfeksiyon (İFİ), %4'ü yüksek olasılıklı İA, %4'ü düşük olasılıklı İA olarak tanımlandı. Kalan %86,5'i İFİ açısından riskli bulunmadı. Kan kültürü gönderilen 194 atağın %4.1'inde, kateter kültürü gönderilen 12 atağın ise %25'inde Candida spp. üredi. GM antijen testinin index değeri 0.5ng/ml olarak kabul edildiğinde; GM antijeni %86.43 atak boyunca negatif, %7.03 atakda bir pozitif, %5.52 atak da ardışık iki ve daha fazla pozitif, %1 atakda herhangi iki serumda pozitif bulundu. Hastaların 199 atağından %98.5'inde C. albicans DNA'sı saptanmazken, %1'inde bir pozitif, %0.5'inde ardışık iki ve daha fazla pozitiflik saptandı. Atakların %81.9'unda A. fumigatus PCR sonuçları negatif, %16.08'inde bir pozitif, %1'inde herhangi iki serumda pozitif, %1 atakta ise ardışık pozitiflik saptandı. Kesin İA olarak tanımlanan üç hastanın, GM antijen testi her üç hastada da ardışık pozitif bulundu. A. fumigatus PCR testleri ikisinde negatif, birinde ardışık pozitif bulundu. Febril nötropenik hastalarda fungal etkenlerin saptanması için konvansiyonel, serolojik ve moleküler yöntemlerin birlikte kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The prognosis of fungal infections in neutropenic patients is closely associated with early diagnosis. In this study it is aimed to investigate the fungal agents in febrile neutropenic patients. 101 adult patients, (64 female, 37 male) followed as Febrile Neutropeny diagnosis in Internal Medicine Hematology Polyclinic with hematological malignancies and using chemotherapeutic drugs were included to the study. Direct microscopic investigation and culture were performed in clinical samples during 199 episodes in patients. Galactomannan antigen (GM) was investigated with ELISA and the DNA of Aspergillus fumigatus and Candida albicans was investigated with real-time PCR in sequential serum samples sent in a week of all episodes of these patients. Of the 199 episodes followed by European Organization for Research on Treatment of Cancer/Mycoses Study Group a total of 5,5% was defined as absolute invasive fungal infection (AFI), 4% was defined as higher probability IA, 4% was defined lower probaility that 1,5% of these are absolute invasive aspergillosis (IA), 4% of are candidemy. The remaining 86,5% were not at higher risk for AFI. Candida spp was proliferated in 4.1% of blood cultures (4.1%), and in 25% of catheter cultures. When GM antigen test index accepted as 0.5ng/ml, GM antigen was found as negative in 86.43% of the episodes, found as one positive in 7.03% of the episodes, found as sequential two or more positive in 5.52% of the episodes and found as positive in any two serums in 1% of the episodes. While C.albicans DNA was not determined in 98.5% of 199 episodes, one positivity in 1% and sequential two and more positiveness were determined in 0.5% of the episodes. A.fumigatus PCR results of the 81.9% of the episodes determined as negative, 16.08% of the episodes determined as positive and positivity were determined in any two serums in 1% of the episodes and sequential positivity was determined in 1% of the episodes. GM antigen tests were found sequential positive in all three patients diagnosed as definite IA. We think that conventional, serological and molecular methods should be used for the detection of fungal agents in febrile neutropenic patients.