Levator fonksiyonu zayıf olan pitozisli hastaların tedavisinde Fronto-Levator Adezyon Tekniği(FLAT)ile elde edilen sonuçlar ve diğer frontal askılama yöntemleriyle karşılaştırılması
The results of Fronto-Levator Adhesion Technique(FLAT)in the treatment of patiens whit other frontal suspension techniques
- Tez No: 359181
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTAF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Levator fonksiyonu 4 mm nin altında olan pitozisli hastaların tedavisinde Fronto - Levator Adezyon Tekniği (FLAT) ile elde edilen sonuçlar ve diğer frontal askılama yöntemleriyle karşılaştırılması.Bu çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde 2008 Mart – 2013 Aralık tarihleri arasında levator fonksiyonu 4 mm altında olan 20 hastanın 26 göz kapağına, levator kasın aponevrozuyla beraber, orbital septumdan tünelize edilerek frontal kasa asıldığı Fronto Levator Adezyon Tekniği (FLAT) uygulanmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, levator fonksiyonu, pitozis derecesi, daha önce opere olup olmadığı, insizyon skarları, post-operatif komplikasyonları, operasyon öncesi ve sonrası belirli aralıklarla çekilen fotoğrafları, arşiv taraması ve fizik muayene bulguları değerlendirilerek, üst göz kapağı pitozis tedavisinde Fronto-Levator Adezyon Tekniği (FLAT) yönteminin uygulamaları, sonuçları ve diğer frontal kasa askılama yöntemleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Hastaların tamamı konjenital myojenik tip olarak olup, bir hastada blefarofimozis bulunmaktaydı. Hastaların 11' i erkek (% 55) 9' u kadın (%45) olmak üzere toplam 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 20 olup 13 hasta (%65 ) 0-10 yaş aralığındadır. Hastaların 14 ünde (%70) tek taraflı, 6'sınde (%30) tek taraflı pitozis mevcuttu. Tek taraflı olguların 8' inde (%40) sağ, 6'sında (%30) sol pitozis mevcuttu. Hastaların operasyon öncesi ortalama 4,12 mm olan alt-üst göz kapağı mesafeleri, operasyon sonrası ortalama 8,75 mm olarak hesaplandı.Düzeltme miktarı ortalama 4,63 mm olarak bulundu. 1 hastada revizyon sonrası kabul edilebilir kozmetik sonuç olmasına rağmen rezidüel pitozis miktarının 2,2mm olması başarısız kabul etmemize neden olmuştur. 1 hastada post-operatif erken dönem minimal hematom gelişti ve yatak başında drene edildi. 1 hastada post-operatif 6. aya kadar devam eden minimal lagoftalmus mevcuttu, müdahale edilmedi. Toplamda 26 göz kapağında 17 (% 81) göz kapağı başarılı, 2 hastada 4 (% 15)göz kapağı tatminkar, 1 hastada 2 göz kapağı (%4) ise başarısız olarak değerlendirildi. Levator fonksiyonu 4 mm nin altında olan pitozis hastalarında Fronto-Levator Adezyon Tekniği (FLAT) 'nin tüm frontal askılama yöntemleri göz önünde bulundurulduğunda iyi bir alternatif olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the application and results of Fronto-Levator Adhesion Technique (FLAT) and its comparison with currently used frontal suspension techniques in ptosis patients with less than 4 mm of levator function. 20 ptotic patients (26 eyelid) with less than 4 mm of levator function who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine Sahinbey Education and Research Hospital, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery betweeen March 2008 and December 2013were enrolled in this study. All of the patients underwent frontal suspension with Fronto-Levator Adhesion Technique, in which the levator muscle and its aponeurosis is tunnelized under the orbital septum. Data were collected regarding patients' age, sex, levator function, degree of ptosis, whether they were operated elsewhere, incision scars, postoperative complications, periodic photographs taken both preoperatively and postoperatively and physical examination notes were taken. Thus, the application of Fronto-Levator Adhesion Technique, its results and comparison with other available suspension techniques were conducted. In an attempt to have a homogeneous patient population, all of the patients were of congenital myogenic type and only one patient had blepharophymosis. A total of 20 patients as of 11 males (55%) and 9 females (45%) were operated. The mean age of patients was 20 and 13 of them (65%) were under 10 years. 14 of the patients (70%) had unilateral, whereas 6 (30%) had bilateral ptosis. Of the unilateral cases, 8 (40%) had ptosis of the right, 6 (30%) had ptosis of the left upper eyelid. The preoperative mean distance of 4,12 mm between upper and lower eyelid margins was found to be 8,75 mm postoperatively, hence a mean correction of 4,63 mm was obtained. In one patient, although a cosmetically acceptable result was obtained, a residual ptosis of 2,2 mm was accepted as unsuccessful. One patient had a minimal hematoma during the immediate postoperative period which was drained at the bedside. Another patient had slight lagophthalmos which resisted until 6th postoperative month and didnot require any intervention. The results in 21 eyelids of 17 patients (81%) were evaluated as successful, 4 eyelids of 2 patients (15%) were evaluated as satisfactory and 1 eyelid (4%) were evaluated as unsuccessful. We think that Fronto-Levator Adhesion Technique is a useful alternative to currently used frontal suspension techniques in patients with a levator function of 4 mm or less.