Kırmızı deniz yosunlarından (Rhodophyceae) agar-agar eldesi
  1. Tez No: 35922
  2. Yazar: GÜLER KADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİNİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Deniz ürünleri içinde ekonomik öneme sahip- kaynaklar dan birisi de deniz yosunlarıdır. Uzun bir kıyı şeridine sahip olan ülkemizde bu kaynak iyi değerlendirilememektedir. 17 y.y.dan beri Uzak Doğu ülkelerinde deniz yosunla rının yenildiği ve insanların önemli gıdalarını oluşturduğu bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerde yosunlar doğrudan yiyecek olarak yenmemekte fakat ekstraksiyonları yapılarak Agar-agar, Alginat ve Carragen adlı maddeler elde edilerek, pek, çok alanda tüketilmektedir. Bu tez çalışmasında, ülkemizde yüksek potansiyeli bulunan kırmızı yosunlardan (Rhodophyceae) Gracilaria sp.den agar-agar' eldesi araştırılmıştır. Gıda, tarım, tıp, kozmetik, eczacılık, tekstil ve diğer birçok endüstri dallarında kullanılan agar-agar' in ülkemizde kurulacak tesislerden elde edilbilirliği konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Marine algae is one of the sea products which is an important economic source. This source is not appreciated well, although our country has a long sea cost. It's known that; in Extrem Orient Countries seaweeds are eaten and these seaweeds are one of the most important kind of food since 17 th century. In developed countries the seaweeds are not eaten directly, seaweeds are extracted and they are obtained agar-agar, Alginats and carragen from algea They use these extracts in variable fields. In this study, I have tried to obtain agar-agar from red algea- Gracilaria sp. which are available for our country. I tried to take into consideration that the agar-agar which is using in food, agriculture, medicine, cosmetics, pharmacy, textiles and other industries branch, can obtain in our conditions.