Kemik metastazı nedeniyle palyatif radyoterapi görecek yaşlı kanser hastalarında tedavi sonuçlarının kapsamlı geriatrik değerlendirme yoluyla incelenmesi
The examination of the treatment results of the eldery patients with bone metastases undergoing palliative radiotherapy by comprehensive geriatric assessment
  1. Tez No: 359231
  2. Yazar: FİKRİYE GÜL KARAÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE MELEK ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada palyatif radyoterapi endikasyonu konmuş kemik metastazlı hastalarda bireye özgü radyoterapi yapabilmek adına hastalığa, tedaviye ve hastaya etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Prospektif yürütülen çalışmaya 47 gönüllü hasta dahil edildi. Hastaların 31'i erkek 16'sı kadındı. Median yaş 63 (aralık, 51-91 yaş) idi. Tedavi öncesi ve sonrası yapılan incelemeler şunlar idi: kapsamlı geriatrik değerlendirme, fizik muayene, KPS; numerik ağrı skalası; beslenme için sübjektif global değerlendirme, mini nütrisyonel değerlendirme, NRS-2002; komorbidite için ACE-27; yan etki için genel toksisite kriterleri v3.0 ve yaşam kalitesi için EORTC QLQ-C30 anketi, sosyal destek için çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, mental durum için mini mental test ve ruh durumu için hastane anksiyete depresyon ölçeği. İstatististik analizde student-t test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the factors that affect the disease, patient and treatment in the stage 4 patients diagnosed with bone metastases undergoing palliative radiotherapy. 47 patients were recruited for the prospective study. 31 were male and 26 were female patients. Mean age was 63 (range 51 and 91). The compherensive geriatric assessment was applied before and after the treatment. The patients were assessed with clinical examination, KPS, numeric pain scale, MNA, SGA, NRS-2002, ACE-27, CTC 3.0, EORTC QLQ C30, ÇBASDÖ, MMT and HAD tests. Two (%4,2) patients died during the radiotherapy due to disease progression. The severe side effects weren't observered in the other patients. Radiotherapy is well-tolerated. Five (%10,6) patients showed worsening in terms of the comorbidity index. None of the newly emerging and worsening of comorbidities were associated with the radiotherapy and these are observed while undergoing chemotherapy. According to the analysis of all group (n=47) the pain relief was %70,2. As a a result of the analysis in the 65 years and over aged patients (n=20) the pain response (p=0,008) was statistically significiant. The patients with high comorbidities were evaluated and the global status (p=0.025) score was higher significiantly after radiotherapy.As a result of our study palliative radiotherapy for bone metastases is an effective treatment in geriatric patients with comorbidities and improves the life quality. Keyword: pain, radiotherapy, comorbidity