Diyarbakır'da 6 yaşından küçük çocuğu olan annelerin anne sütü ve ek gıda başlamasına ilişkin davranışları
Breast-feeding and weaning behaviour of mothers with children under 6 years age in diyarbakir
- Tez No: 359237
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada annelerin anne sütü ve bebek beslenmesi hakkındaki uygulamalarının nasıl olduğunun saptanması, anne sütü ile beslenme uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi edinilerek annelerin bilgi davranışları, hatalı uygulamalarının nedenleri ve emzirmeye olan etkilerinin belirlenmesi ve bunlara etki eden sosyo-demografik faktörlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tarzda planlanmış, Ocak- Şubat 2008 tarihleri arasında Diyarbakır il merkezinde yürütülmüştür. Bu çalışmada küme örneklem yöntemi kullanılmış, sağlık ocakları ve AÇS-AP bölgeleri birer küme olarak kabul edilmiş, kura ile belirlenen 50 sağlık ocağı bölgesinde çalışma yürütülmüş, 992 anneye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the behaviours of mothers on breastfeeding and breast milk, to define the reasons of improper behaviours and their effects on breastfeeding by gathering information on breastfeeding and breast milk, and to investigate the effect of socio-demographic factors on breastfeeding. The research is cross-sectional and it was applied between January and February 2008 in Diyarbakır city center.In this study, cluster sampling was used. Primary Health Care Centers regions were considered as clusters. The research was conducted in 50 different Primary Health Care Centers regions. We by this way we reached 992 mothers. In our study, it was found that 78,3% of the mothers heavily breastfed their children for the first six months.