Kök kanallarının dezenfeksiyonunda üç farklı döner eğe sisteminin kemomekanik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of three different rotary files' chemomechanical efficiency in root canals disinfection
- Tez No: 359238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADULLAH KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kök Kanallarının Dezenfeksiyonunda Üç Farklı Döner Eğe Sisteminin Kemomekanik Etkinliklerinin KarşılaştırılmasıKök kanal tedavisinin amacı; kanalların bakterilerden ve doku artıklarından temizlenmesi, şekillendirilmesi ve dezenfekte edilmesinden sonra kök kanal sisteminin üç boyutlu olarak sızdırmaz bir biçimde doldurulmasıdır.İn vitro olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, kök kanallarının dezenfeksiyonunda üç farklı döner eğe sisteminin kemomekanik özelliklerinin mikroorganizmaların azaltılması açısından birbirleriyle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Nikel Titanyum (Ni-Ti) döner eğe sistemleri olarak SAF, ProTaper ve Reciproc kullanılmıştır. Çalışmamızda 60 adet tek kanallı mandibular premolar insan dişi kullanıldı. Mekanik dış temizliği yapılan dişlerin kanal giriş kaviteleri açıldı, çalışma boyu belirlendi ve Ni-Ti döner eğe sistemlerinin kök uçlarına ulaşabilmesi için 20 numaralı K-tipi el eğeleri ile kanallar şekillendirildi. Smear tabakasının uzaklaştırılması amacıyla kanallara 2 ml % 17'lik EDTA bir dakika süreyle uygulandı ve takiben 2 ml % 2,5'lik NaOCl ile kanallar irrige edildi. Örnekler 20 dişten oluşan üç gruba ayrıldı. Besiyeri içeren cam şişeler içersinde otoklavda 121 Co'de sterilize edilen dişlere E.faecalis ekimi yapıldı ve kanalların bakterilerle kontaminasyonu için cam şişeler bir hafta boyunca etüvde bekletildi. Kanallar steril serum fizyolojikle dolduruldu ve kanal içeriğinin steril paper pointler yardımıyla besiyeri içeren tüplere transfer edilmesiyle başlangıç örnekleri elde edildi. Dişlerin şekillendirme işlemi ProTaper grubunda F2'ye kadar, Reciproc grubunda R40 ile ve SAF grubunda ise çapı 1,5 mm olan eğe kullanılarak gerçekleştirildi. Bütün çalışma gruplarında irrigasyon ajanı olarak % 2,5'lik NaOCl kullanıldı. Kemomekanik şekillendirme sonrası sodyum tiyosülfat ile irrigasyon ajanlarının inaktivasyonunu takiben steril paper pointler yardımıyla şekillendirme sonrası örnekleri elde edildi. Cam tüpler içerisindeki besiyeri süspansiyonlarından alınan örnekler, kanlı ağar besiyerine ekildi. İnkubasyon sürecinden sonra oluşan E.faecalis kolonilerin sayımları yapıldı.SAF, ProTaper ve Reciproc döner eğe sistemleriyle şekillendirme öncesi-sonrası farkların yüzdesel değerlerinin farklı olup olmadığı Kolmogorov-Smirnov Testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison Of Three Different Rotary Files' Chemomechanical Efficiency In Root Canals DisinfectionThe purpose of root canal treatment is to clean the canals of bacteria and tissue remains, to shape the canals, and to fill the root canal system after disinfection in a three-dimensional and impermeable way.In this in vitro study aimed to compare the chemomechanical properties of three different rotary file systems in the disinfection of the root canals in terms of their ability to decrease the number of microorganisms. As Nickel Titanium (Ni-Ti) rotary file systems, we used the SAF, ProTaper and Reciproc files. A total of 60 single-canaled mandibular premolar human teeth were used in our study. The canal access cavities of the teeth, which their mechanical cleaning was also performed, were cleared, the operation length was determined and in order for Ni ? Ti rotary file systems to access to the root apexes; the canals were shaped by number 20 K-Type Hand Files. To remove the smear layer, a 17% EDTA solution was applied for one minute, and the canals were then irrigated with 2 ml of 2.5% NaOCl. The samples were separated into 3 groups, each consisting of 20 teeth. The teeth were sterilized at 121 oC in an autoclave inside glass bottles containing medium, which were then inoculated with E. Faecalis. To ensure the bacterial contamination of the canals, the glass bottles were kept in an incubator for one week. The canals then filled with sterile saline solution and by transferring the canal content to the tubes, containing basal medium via sterilized paper points, the starting samples were extracted. The constructing process was performed up to F2 in ProTaper Group, performed by R40 in reciproc Group and by using a file with 1,5 mm diameter in SAF group. In all study groups, NaOCI %2,5 was utilized as the irrigation agent. Following the inactivation of the irrigation agents by sodium thiosulphate upon chemomechanical preparation, the samples were obtained.The samples obtained from the medium suspension in the glass tubes were then inoculated onto blood agar medium. Following the incubation process, the number of E. faecalis colonies that formed were counted.The fact that whether there is a differentiation in the percental values of SAF, ProTaper and Reciproc rotary file systems before-after preparation, or not was determined by Kolmogorov-Smirnov Test.