Metastatik kolorektal kanserli hastalarda K-RAS mutasyon durumuna göre bevacizumabın etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of effi̇cacy of bevaci̇zumab accordi̇ng to K-RAS mutati̇on status in pati̇ents wi̇th metastati̇c colorectal cancer
  1. Tez No: 359381
  2. Yazar: MURAT ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fluorourasile dayalı kemoterapi ile beraber bevacizumab uygulaması mKRK'li hastalarda standart birinci basamak tedavidir. Ancak, günümüzde bu hastalarda bevacizumab kullanımının yararını öngörmede kullanılabilecek bir biyomarker bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı K-RAS mutasyon durumunun bevacizumab yanıtına etkisini incelemektir. Rezeke edilemeyen primer metastatik kanser nedeniyle ilk basamak tedavide FOLFİRİ+ Bevacizumab veya FOLFOX+ Bevacizumab almış 48 hastanın verileri retrospektif olarak analiz edildi. Progresyonsuz sağkalıma (PFS) etkili olabilecek faktör Mann-Withney U testi ile karşılaştırıldı. Tümörün K-RAS durumuna göre hastaların median PFS'ları arasında fark saptanmadı (p= 0.092).
Özet (Çeviri)
Bevacizumab plus fluoropyrimidine-based chemotherapy is standart first-line treatment for metastatic colorectal cancer. However, to date, there is no current predictive biomarker for the benefit of bevacizumab use for these patients. The purpose of the study is to evaluate the impact of K-RAS mutational status on bevacizumab effeciacy We performed a retrospective analysis of 48 patients data who had FOLFIRI or FOLFOX plus bevacizumab in first line setting for primary metastatic unresectable colorectal cancer. Potential predictive factors for Progression Free Survival (PFS) were compared tith Mann Withney U test. Median PFS of patients was not different according to K-RAS status of tumors (P=0.092).